Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje historické mapy Českého království

Ojedinělou výstavu s názvem Historické mapy Českého království otevře zítra Krkonošské muzeum v Jilemnici.  Soubor zapůjčilo Regionální muzeum v Českém Krumlově.

„Mapy byly vybrány z naší velké sbírky bohemikálních map, kterou v českokrumlovském muzeu máme. Systematicky se snažíme soubor doplňovat pět let. Nakupujeme nejen u našich antikvářů, ale také v cizině, zejména v Itálii, jedna mapa zde vystavená je například koupená v Benátkách. Nejvzdálenější nákup jsme uskutečnili ve Velké Británii. Na některé mapy čekáme dlouhou dobu, než se objeví v nabídce. Také musíme dávat pozor na falzifikáty a původní kolorování. O mapách se dozvídáme převážně přes internet. Čím dál od Česka, tím jsou mapy levnější,“ uvedl historik českokrumlovského muzea Ivan Slavík.

Na výstavu budou prezentována kartografická díla v rozmezí od 16. do 19. století. Mezi čtyřicítkou map, jednotně precizně zarámovaných, jsou mnohé vytvořené v Německu, Holandsku i v jiných zemích. Najdeme mezi nimi skutečné unikáty. „Mapa ve tvaru postavy jednoznačně vyvrací, že Čechy neleží v srdci Evropy, ale Evropě v žaludku. K mapě ve tvaru růže, která je zakořeněna ve Vídni, existuje dvojí výklad, a to, že pouze z Vídně mohla vykvést tak krásná růže anebo, že každý zahradník ví, že nejlepší růže rozkvétají na kupce hnoje. I takové informace se skrývají za oborem historické kartografie,“ dodal Slavík.

Pro přátele Krkonoš bude zajímavá i skutečnost, jakým způsobem byly naše hory v minulosti zobrazovány. Některé z map jsou též skvělými uměleckými díly.

Výstava historických map, začleněná do projektu Porta culturae, bude otevřena do 12. října 2014. Doplní ji samozřejmě i cenné mapy vystavené ve stálé zámecké expozici jilemnického muzea.

Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí.

Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA
tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz
Vytvořeno 6.8.2014 8:30:36 | přečteno 1008x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load