Kurz drátkování

Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Lužické, nacházející se v Jablonném v Podještědí si připravila na čtvrteční podvečer dne 25.1. 07 v rámci návratu ke starým řemeslům Kurz drátkování.

Obsahem tohoto kurzu je seznámit všechny účastníky s historií drátkování, pomůckami, bez kterých se neobejdeme a samozřejmě naučit všechny přítomné základům tohoto starého řemesla. Oblibu získalo zejména drátování keramiky, ale odrátkovat lze úplně všechno keramiku, sklo, velikonoční vajíčka, svíčky, či si vyrobit drátěný šperk.

Jednoduchý návod jak drátkovat:

Potřebujeme kamínek, včelařský drát (nebo tenký měděný drátek) a štípací kleště nebo nůžky.

1. Připravíme si asi metr drátu.
2. První řada: na konci drátku vytvoříme malé základní oko (na špičku kamínku), do kterého vypracujeme asi šest ok stejně, jako když vyšíváme smykovacím stehem.

3.Oka vzniknou provlečením drátku směrem shora do základního oka. Pak pokračujeme dál síťovým vzorem. Už u druhé řady jím po spirále omotáváme kamínek, až ho celý odrátkujeme.

4. Z odrátkovaného kamínku můžeme také dotvořit rybičku nebo motýla.

Dva drátky spolu zkroutíme - tím vznikne pevnější okraj ploutví či křídel. Tyto drátky připevníme na síťku na kamínku a vytvarujeme do požadované podoby plochu dotvoříme křížem krážem vpleteným drátkem, různě pokrouceným, můžeme je dozdobit malými barevnými korálky.

ikona souboruPozvánka na Kurz drátkování

Vytvořeno 22.1.2007 14:34:25 | přečteno 4036x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load