Květena Jizerských hor

Tentokrát se vypravíme na řeku Smědou u Frýdlantu, na její meandrující tok. 1. července 1998 tu byla vyhlášena rezervace s názvem Meandry Smědé na výměře 137 ha.

Toto území patří pod obce Černousy a Višňová. Územím prochází zeleně značená turistická stezka. Tato rezervace slouží k ochraně přírodního rázu údolní nivy podhorské říčky. Jsou zde štěrkopískové náplavy a několik slepých ramen. Součástí je také rybník Dubák. Zde se nachází lokalita chráněného ďáblíku bahenního. Nalezneme tu též lilii zlatohlavou, plicník lékařský, tuřici českou či ostřici šáchorovitou. Z živočichů je možno zastihnout vydru říční, sýčka obecného, ledňáčka říčního, čolka velkého nebo blatnici skvrnitou. Dubák patří se svou rozlohou 12 ha k největším a zároveň nejstarším rybníkům na Frýdlantsku (znám již z konce 16. století). Na hrázi rostou mohutné duby letní a červené.

Sraz je v 10 hodin na vlakovém nádraží v Novém Městě. Vlakem se přemístíme z Nového Města pod Smrkem v 10.14 hodin do Frýdlantu a odtud vlakem do Černous, pak se vydáme pěšky k Smědé. Zpět pojedeme v 15.07 hodin.

Bude dobré mít vhodnou obuv do terénu, oblečení, malý peníz na vlak a též občerstvení na cestu.

Akci pořádá Ekoporadna v Novém Městě pod Smrkem.

ikona souboruLetáček k akci Květena Jizerských hor

Vytvořeno 5.6.2007 11:04:30 | přečteno 2512x | MonikaD
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load