Přiblížit dnešnímu člověku způsob života, řemesel, kultury i náboženství a s ním spojených zvyků a obyčejů našich předků na vesnici, je cílem akce nazvané Masopust na rychtě. Akci pořádá Ekoporadna ORSEJ ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě, a to v sobotu 17. února 2007 od 10:00 hodin v prostorách Vísecké rychty v Kravařích.
V církevním kalendáři vyplňuje masopust liturgické mezidobí mezi Vánocemi a předvelikonočním půstem.
Nejvýstižněji jej charakterizovala etnografka Jiřina Langhamerová: „Čas veselosti, zábavy a někdejší programové bezstarostnosti, kdy výjimečně neplatily předpisy o chování či přímo postní újmě lidí. Naopak. Čas tradičně chápaný jako antipast. Období požitků a hodokvasů s pojídáním tučného masa a koblih zlátnoucích v oleji. Jídlo, pití, zpěv a tanec jako řečiště veselosti, uzavřené mezi dvěma břehy postů, Vánoc a Velikonoc.“ V lidovém prostředí je toto období provázeno řadou zvyků a obyčejů, které se ve většině případů týkají blížícího se jara a začátku polních prací.
Návštěvníci si budou moci v rámci této akce prohlédnout nejen stále expozice lidového bydlení, umění a architektury v největším roubeném stavení v České republice, jakým je právě Vísecká rychta, ale budou mít možnost seznámit se i s ukázkami těchto tradičních řemesel: práce na kolovratu, zdobení perníčků, výroba svíček, drátování, krajkářství či kovářství. O lidové slovesnosti, písních a tancích Podještědí bude pojednávat výukový program Folklórního souboru písní a tanců HORAČKY. Nebude chybět ani možnost ochutnávky zabijačkových pochoutek, přičemž návštěvníci, kteří přijdou v masopustních maskách, budou mít vstup do expozic zdarma.
Masopust na rychtě je také již v pořadí 2. zastavením nově vyhlášeného celoročního cyklu Ekoporadny ORSEJ - „Putování za vílou Orsejkou“, kde mohou návštěvníci získat další „chytrou“ kartičku do své sbírky a přiblížit se tak odměně, která čeká před vánoci na každého, kdo nasbírá během roku takových kartiček 12.
Marta Knauerová
asistent Ekoporadny ORSEJ při VMG v České Lípě