Na Den Země bude otevřena naučná stezka Hruboskalsko

Dvaadvacátého dubna oslavují lidé na celém světě Den Země - svátek naší modré planety. Svátek to není příliš starý, daly mu vzniknout studentské akce v USA v roce 1970. Oslavou Dne Země dokazují lidé na celém světě, že ochrana životního prostředí na Zemi jim není lhostejná. Na podporu způsobu života, který je pro naší planetu příznivější, se pořádají nejrůznější akce, pochody, koncerty, sázejí se stromy, čistí se a uklízí příroda.

Také v Českém ráji se chystají oslavy Dne Země. Středisko ekologické výchovy Český ráj společně se Správou CHKO Český ráj připravily na tento den slavnostní otevření nové naučné stezky Hruboskalsko.
„Sejdeme se ve 13 hodin na parkovišti v areálu Lázní Sedmihorky. Odtamtud se společně vydáme po trase naučné stezky přes Hruboskalské skalní město až do arboreta na Bukovině. Tam bude v 15 hodin zahájena slavnostní vernisáží výstava obrázků, které pohladí po duši „Mandaly Země“ - výtvarnice Ivany Stonjekové. Zároveň bude pokřtěn tištěný průvodce naučnou stezkou“ nastínila sobotní program RNDr. Lenka Šoltysová, vedoucí Správy CHKO Český ráj.

„Vycházka bude obohacena odborným komentářem a během cesty budeme také čistit les a sbírat odpadky po neukázněných návštěvnících. Zároveň tak zahájíme další naši akci a to „Úklid Českého ráje“, který pořádáme již tradičně v rámci oslav Dne Země ve spolupráci se školami“, doplnila Jana Marková ze Střediska ekologické výchovy Český ráj.

Naučná stezka Hruboskalsko je dlouhá 7,5 km a návštěvníci skalního měst se tu na 16 zastaveních budou moci seznámit mimo jiné například s vývojem zdejší krajiny, geologií a archeologií oblasti atd. Velká část stezky je věnována lesům - lesnímu hospodářství, vývoji lesa, původním lesům, vlivu monokultur, seznámení s jednotlivými typy lesních porostů atd.
„Otevírat a představovat veřejnosti budeme zatím pouze část stezky - konkrétně 6 zastavení. Další postupně přibudou během letošního roku a do podzimu by měla být hotova celá stezka. Nové panely nahradí staré cedule, které zde byly umístěny v roce 1997. Na realizaci se podílel tým odborníků z Muzea Českého ráje, Správy CHKO, Národního památkového ústavu, Geologického ústavu AV, badatelů, výtvarníků, fotografů a majitelů místních nemovitostí “ uzavřela Šoltysová.

Vytvořeno 24.4.2006 14:56:54 | přečteno 1824x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load