Největší křesťanské svátky Velikonoce ve zvycích a obyčejích

Podobně jako mnoho jiných křesťanských svátků, i Velikonoce se přenesly i mimo církev. Už od jejich vzniku jsou ale časem oslav a veselí. Velikonoční zvyky se napříč Čechami mění, ale na všech místech v Čechách je považováno vejce za symbol nezanikajícího života a znovuzrození. Podle lidových tradic mělo schopnost přivolávat jaro, úrodu a plodnost.

Období Velikonoc je v lidové tradici naplněno řadou nejrůznějších obyčejů a zvyků, které vycházejí nejen z tradic křesťanských.

„ Velikonoce v Památníku K. Hynka Máchy"

přiblíží návštěvníkům největší křesťanské svátky a s nimi i zvyky a obyčeje našich předků. Akci pořádá Ekoporadna ORSEJ a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v sobotu 7. dubna od 10:00 do 16:00 hodin v prostorách Památníku Karla Hynka Máchy.

Návštěvníci zde budou moci sledovat dílny ukazujících stará lidová řemesla a budou si je také moci vyzkoušet. Bude zde k vidění pletení pomlázek, drátování, výroba panenek z kukuřičného šustí, krajkářství, výroba ručního papíru a další. Zájemci si mohou vyzdobit kraslice, vyrobit si různé velikonoční dekorace a seznámit se tak s novými technikami velikonočních aranžmá z přírodních materiálů.

Během Bílé soboty je zde možné prohlédnout si i stálé výstavy ( literární expozice věnovaná K. H. Máchovi a Rybářství a rybníkářství na Českolipsku) s velikonoční výzdobou, nebude chybět ani drobné občerstvení. Ve 13 hodin se poprvé představí dokské veřejnosti folklórní skupina Horačky, která v tradičních krojích zatančí a zazpívá nejenom velikonoční písničky.

V rámci této velikonoční akce vyhlašuje Ekoporadna ORSEJ a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě také soutěž o nejhezčí velikonoční kraslici, a to buď tradiční malovanou, nebo vyrobenou jakoukoli jinou technikou. Každý, kdo takovou kraslici přinese a přihlásí do soutěže, bude mít vstup do expozic Památníku K. H. Máchy zdarma.

Vyhodnocení soutěže proběhne v měsíci dubnu ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě a 10 nejhezčích kraslic bude odměněno hezkými cenami.

„Velikonoce v Památníku K. K. Máchy“ jsou již čtvrtým zastavením Putování za vílou Orsejkou.

Ing. Marta Knauerová, asistentka Ekoporadny ORSEJ
Jana Fridrichová - vedoucí Památníku K. K. Máchy v Doksech

ikona souboruPozvánka na Velikonoce v Památníku K. Hynka Máchy

Vytvořeno 30.3.2007 10:22:09 | přečteno 4333x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load