Nová značka regionálních výrobků Jizerských hor

Téměř třicet regionálních výrobců projevilo zájem o novou značku místní produkce z oblasti Jizerských hor.

Certifikační komise vybrala podle předem známých a společně schválených kritérií 30 výrobků nebo skupin výrobků, které v následujících dvou letech tuto značku ponesou. Půjde o výrobky tradičních řemesel a potravinářské produkty zejména menších firem. Certifikát tak ponesou dřevěné šperky a hračky, skleněné perly a bižuterie, prsteny, keramika, textilní výrobky, masné a mléčné výrobky, med, regionální pivo, víno a bylinné sirupy. Certifikace je založena především na regionálním původu a výrobě, hodnocena byla i tradice značky, podíl ruční práce, originalita a v neposlední řadě i šetrnost výrobního procesu vůči přírodě. Značka nenahrazuje žádné dosud existující značení ani certifikaci, upozorňuje spotřebitele a zájemce pouze na původ výrobků ve vztahu k přírodním a kulturně-historickým hodnotám oblasti Jizerských hor.

Certifikát ponesou dřevěné šperky a hračky, skleněné perly a bižuterie, prsteny z drahých kovů, keramika, textilní výrobky, masné a mléčné výrobky, med, regionální pivo, víno a bylinné sirupy. Výrobky se značkou Regionální produkt - Jizerské hory návštěvníci najdou většinou přímo u výrobců, některé také v dalších obchodech nebo galeriích. Orientaci jim usnadní katalog, který bude k dispozici v turistických informačních centrech.

Iniciátorem značení v oblasti Jizerských hor je Místní akční skupina Mikroregionu Frýdlantsko. MAS Mikroregionu Frýdlantsko a jeho partnerské organizace - Turistický region Jizerské hory a město Smržovka budou výrobky propagovat na veletrzích a podobných akcích v oblasti cestovního ruchu a rozvoje venkova.

Cílem společného úsilí je informovat obyvatele i návštěvníky měst a obcí v Jizerských horách o tom, kde najdou originální a zajímavé výrobky a zdravé místní potraviny, podpořit odbyt a tím zlepšit stabilitu zemědělců, potravinářů a řemeslníků - malých firem v regionu.

Více informací naleznete ZDE.


Vytvořeno 21.1.2011 14:42:33 | přečteno 2272x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load