Otvírání studánek a sázení aleje - ; akce ke Dni Země

Dvaadvacátého dubna oslavují lidé na celém světě Den Země - svátek naší modré planety. Svátek to není příliš starý, daly mu vzniknout studentské akce v USA v roce 1970. Oslavou Dne Země dokazují lidé na celém světě, že ochrana životního prostředí na Zemi jim není lhostejná. Na podporu způsobu života, který je pro naší planetu příznivější, se pořádají nejrůznější akce, pochody, koncerty, sázejí se stromy, čistí se a uklízí příroda.

Také Středisko ekologické výchovy Český ráj připravilo na nadcházející víkend dvě akce, kterými se chce připojit k letošním oslavám Dne Země.

Na sobotu 21. dubna je připraveno vysázení nové březové aleje. Ta by měla vyrůst podél jedné z obecních polních cest a měla by být dlouhá 800 m. Nová alej bude součástí postupného obnovování zeleně v celém katastru obce. Protože se jedná o významný počin ve vesnici, rozhodla se obec na sobotní odpoledne 21. dubna pozvat k vysazování místní i přespolní veřejnost. „Budeme mít připraveno 112 stromků, 112 vyhloubených jam a 112 zatlučených kůlů. Stromy chceme zasadit najednou, stejně jako nechal Valdštejn vysadit lipovou alej v Jičíně. Pro břízy jsme se rozhodli kvůli jejich krásnému vhledu a rychlému růstu. Rádi bychom si ještě užili procházek v jejich stínu. Do aleje také umístíme lavičku. Z jednoho místa je totiž kromě Krkonoš najednou vidět dvanáct kostelů v okolí.“ říká jeden z organizátorů Lukáš Bílek ze Střediska ekologické výchovy Český ráj. „Naším cílem je postupně vracet zeleň do krajiny, třeba i obnovit zaniklé nebo neschůdné cesty. Aby bylo možné jít s kočárkem nebo jet na kole ve stínu stromů. Právě současný stav krajiny vidím jako výzvu k její obnově.“

Břízy se budou sázet podél polní cesty v horní části vesnice směrem ke Starému Místu. Akce začíná ve 14 hodin a pro všechny sazeče bude přímo v nové aleji připraveno občerstvení. Všichni, kdo se chtějí zúčastnit, by si neměli zapomenout vzít lopatu nebo rýč, aby se stromořadí mohlo vysadit najednou.

V neděli 22. dubna se potom uskuteční 2. ročník akce s názvem „Otvírání studánek“.

„ Studánky byly v minulosti přirozeným zdrojem pitné vody. Voda v nich byla po zimě, jarním tání a deštích zakalená, zapadaná starým listím a zarostlá novou travou. Bylo proto samozřejmostí studánky čistit a pro letní čas zprovoznit. Na tento zvyk jsme se pokusili navázat již v loňském roce, kdy proběhla tato akce poprvé“ uvedla za Středisko ekologické výchovy Český ráj Simona Jašová.

„Sraz na akci je ve 14 hodin u recepce kempu v Sedmihorkách. Nářadí bude připraveno, účastníky prosíme, aby si vzali pracovní rukavice, součástí akce bude zároveň úklid odpadků na trase okolo pramenů“ doplnil jeden z organizátorů, Vít Preisler.

Účastníci akce budou mít možnost-podobně jako v loňském roce - projít se kolem pramenů a studánek v okolí Sedmihorek. Na programu bude úklid okolo pramenů spojený s drobnými úpravami při jejich jarním čištění. Připraven je i program pro děti zaměřený na pozorování vodních breberek a plnění různých úkolů souvisejících s vodou. Akce bude trvat přibližně 2-3 hodiny a Středisko ekologické výchovy na ni srdečně zve širokou veřejnost.

ikona souboruPozvánka na sázení aleje
ikona souboruPozvánka na Otvírání studánek v Českém ráji

Vytvořeno 20.4.2007 13:12:14 | přečteno 1916x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load