Papírová krize - jak pomoci

Kvůli světové krizi přestal asijský průmysl odebírat z Evropy sběrový papír. Nastal jeho přebytek a ceny klesly u některých typů až na nulu sběrového papíru. Tato situace se týká každého z nás, protože odbyt sběrového papíru platí ze svých rozpočtů obce a města (obalová společnost Ekokom přispívá pouze na třídění obalů). Každý z nás může tuto situaci také pomoci řešit. Jak? Podle ekologického sdružení Arnika je cest několik.

Nejjednodušší je spotřebu papíru snížit. Jednoduchou cestou je nápis na schránce „Nevhazujte reklamní materiály, prosím“. Ročně totiž u nás v každé domácnosti skončí 15 až 20 kilogramů reklamy, kterou mnohdy ani nečteme a o niž často ani nestojíme. Je to ale třeba dát najevo - napsat to na schránku.

Zdálo by se, že to má malý efekt, ve skutečnosti tak ale můžete ušetřit statisíce korun. Podle prohlášení několika zástupců měst, musí tato nyní platit za odběr papíru namísto toho, aby dostali zaplaceno. Rozdíl činí zhruba 1,50 koruny. Tedy i střední obce s tisícovkou domácností mohou zaplatit až 30 tisíc korun navíc (pokud by se všechna reklama dostala do žlutých kontejnerů na sběr).

Další cestou je kupovat recyklované výrobky. Recyklace neznamená jen třídění, ale i nákup výrobků z recyklovaného materiálu. Výrobků z recyklovaného papíru je celá řada - od školních sešitů, různých bloků až po kompletní archivační systém pro firmy.

Bohužel u některých výrobků nelze poznat, že jsou recyklované. Do této skupiny patří toaletní papír. V občanském sdružení Arnika provedli malý průzkum nabízených značek a zjistili, že recyklovaný papír obsahuje asi jen každá desátá. Některé z nich tady uvádíme.

Jedná se o značky EASY (ŠAS Dolní Kralovice), LINTEO CLASSIC (Spektrum CZ), HARMONY CLASSIC, HARMONY COLOR, HARMONY MAXIMA, HARMONY SUN, HARMONY SKY, HARMONY SUNSET, HARMONY ORANGE aroma, HARMASAN MÝVAL, FANNY SOFT, SOLO SOFT (SHP Harmanec Slovensko), TENTO Standard, TENTO Butterfly, TENTO de luxe, TENTO Hemo-roll (Tento Slovensko) a dále role pro zásobníky od firmy Merida (pouze značky PT10, PT11, PT12, PT13, PT20, PT61 economy, SP8).
Zdroj: Arnika
Vytvořeno 5.3.2009 12:33:50 | přečteno 1733x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load