Každým rokem slýcháme, že je nutné se před zimou postarat o ježky, kteří nenabyli takové hmotnosti, aby přežili do jara. Pomalu každý z nás našel ptáče vypadlé z hnízda či narazil na zraněné volně žijící zvíře. Víme ale, v jakém případě je opravdu potřeba naše pomoc? Víme, jaký způsob pomoci je nejlepší?
Na tyto otázky bude občanům odpovídat celoroční kampaň sítě ekoporaden zřízených v rámci projektu Libereckého kraje Regionální systém ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ).
„Kampaň pod názvem Pomoc handicapovaným živočichům je zaměřena na seznamování s obecně důležitými pravidly při pomoci handicapovaným živočichům. Jejím cílem je prevence nesprávného postupu při nalezení volně žijícího zvířete, kterým mu můžeme velmi uškodit popřípadě znemožnit jeho návrat do volné přírody. Ne každý dobrý úmysl pomůže,“ řekl k cíli kampaně náměstek hejtmana zodpovědný za životní prostředí Radim Zika, jehož resort rozsáhlý projekt ORSEJ koordinuje.
V rámci kampaně budou připraveny exkurze do záchranných stanic pro handicapované živočichy, ornitologické přednášky a další akce seznamující praktickou formou s touto problematikou. Součástí bude i anketa, která pomůže zmapovat povědomí lidí o tomto tématu. Výsledky určí, kam dále směřovat osvětu široké veřejnosti v této oblasti.
Hlavním koordinátorem aktivit je ekoporadna zřízená při Domě dětí a mládeže Vikýř v Jablonci nad Nisou, kde se pomoci handicapovaným zvířatům věnují již několik let. Bližší informace můžete získat u Gabriely Šťastné na e-mailu: gabina.stastna@ekovychovalk.cz, tel: 483 306 319, 774 825 084 nebo v kterékoliv ekoporadně v rámci projektu ORSEJ v Libereckém kraji.
Anketu a přesné informace o akcích i o celém projektu naleznete na webových stránkách www.ekovychovalk.cz v sekci Kampaně ekologických poraden.
Projekt ORSEJ je financován ze 75 % z Evropského sociálního fondu v ČR a z 25 % ze státního rozpočtu České republiky (MŽP).