Přehrada Souš

Již třetí letošní exkurzi po přehradách Jizerských hor si pro zájemce připravila Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. ve spolupráci s Povodím Labe, s.p.. V sobotu 11. srpna se vypravíme na přehradu Souš.

Vybudování přehrady na Černé Desné je významné z hlediska přehradního stavitelství, neboť zde bylo navrženo vybudování zemní sypané hráze, přestože s tímto typem výstavby byly u nás i v Evropě na začátku století malé zkušenosti. Výstavbu zajistilo „Vodní družstvo pro regulaci a stavbu přehrad na Černé Desné,
Bílé Desné a Kamenici v Dolním Polubném“, autorem návrhu byl prof. dr. Otto Intze z Cách a projekt vypracoval ing. Wilhelm Plenkner z Prahy. Stavbu provedla v letech 1911 - 1915 vídeňská firma „Vereinigte Eisenbahnbau und Betriebsgesellschaft“ spolu s pražskou firmou Schön a synové. V letech 1924 - 1927 proběhla rekonstrukce vodního díla. Jedním z hlavních důvodů byla obava před opakováním katastrofy na Bílé Desné. Došlo tak k zesílení, odvodnění a zvýšení těsnosti zemní hráze. V roce 1973 byla provedena rekonstrukce vodního díla, která změnila jeho účel na vodárenské využití. Byl vybudován odběrný objekt a vodárenská štola pro převod vody do úpravny vody umístěné pod hrází přehrady, kde se připravuje pitná voda pro Jablonecko, Tanvaldsko a Železnobrodsko.
Součástí exkurze bude prohlídka přívodní štoly k úpravně vody.
Sraz účastníků je v 10:00 u vstupu na hráz (hráz je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná). Doprava není zajištěna - doporučujeme vlastní auto, popř. vlak do Dolního Polubného a udělat si výlet po červené turistické značce (asi 4 km).

Počet účastníků je omezen, proto je nutné se přihlásit:

tel. 774 757 023 (D. Kavan)

mail: david.kavan@ekovychovalk.cz

Vstup na exkurzi je zdarma. Těšíme se na Vás!

Ing. David Kavan

ikona souboruPozvánka na exkurzi Přehrada Souš

Vytvořeno 26.7.2007 7:55:40 | přečteno 2642x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load