Přestože pršelo a bylo zima, ekoden v Jablonném v Podještědí se vydařil

Zemědělské radovánky pro nejmenší byla další aktivita česko-saského tříletého ekovýchovného projektu TREND - Přeshraniční ekologická výchova v Českosaském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách, který realizuje za spolupráce Libereckého kraje občanské sdružení Společnost pro Lužické hory.

Pod tímto názvem se konal v sobotu v Mateřské škole Studánka v Jablonném v Podještědí ekoden pro rodiny s dětmi. Na programu byla řada zajímavých aktivit, které za deštivého a studeného počasí přilákaly cca 200 nejmladších a starších návštěvníků.

Ekoden byl v tomto roce více zaměřen na zemědělství, regionální produkty, biopotraviny i na poznávání domácích druhů živočichů. Děti i rodiče tak mohly ochutnat špaldové sušenky, žitné chrupky či kukuřičné placky a samozřejmě měly poznat z jakého druhu obilnin byly potraviny vyrobeny. Na dalším stanovišti mohly ochutnat biopotraviny - od párků a šunky přes rýžové chlebíčky a biodžusy. Nechyběly ani hádanky a poznávačky ke koření a léčivým bylinkám či tradičním nástrojům zemědělců, zahrádkářů a řemeslníků.

Pro děti bylo důležité, že si mohly také samy něco vyrobit. A tak si ozdobily látkovou nákupní tašku s otisky listů stromů ze školní zahrady a určitě budou dávat pozor, aby s ní mamka chodila nakupovat. I výrobky z brambor měly velký úspěch, děti navrhovaly, vyráběly a zdobily vlastní figurky a tak vznikala bramborová zoologická zahrada.

Nejvíce oblíbená byla pravděpodobně stanoviště se zdobením vlastního dožínkového věnečku, kde se fantazii meze skutečně nekladly, a výroba klobouku z balícího papíru, kde se děti zpočátku pod obrovským balicím papírem trochu bály, ale poté v kloboucích běhaly po ostatních stanovištích.

A každý dětský účastník byl za svůj výkon náležitě odměněn, tak, aby se doma k ochraně přírody zase vrátil. A tak si děti z ekodne odnesly omalovánky a leporela ke kompostováni a vystřihovánky ptáků a rodiče např. publikaci Pohádková putování v Lužických horách či informační materiál Jak třídit odpad.

Další Ekoden připraví Společnost pro Lužické hory v sobotu 19. září na Hasičské louce v Hrádku nad Nisou. Bližší informace najdete ZDE.

Vytvořeno 8.9.2009 8:18:29 | přečteno 1631x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load