Projekt ORSEJ rozkvétá

Ekologické výchově se v Libereckém kraji daří čím dál víc. V zimě získal kraj evropskou dotaci na projekt Regionální systém ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), jehož cílem je rozvoj 8 regionálních ekovýchovných středisek. Již po pěti měsících trvání projektu je v kraji znát výrazný nárůst nabídky zajímavých ekologicko-výchovných akcí, odborných seminářů s ekologickou tématikou, ekodnů pro děti a rodiče a akcí pro dobrovolníky.

Na realizaci projektu bylo k 1. únoru přijato celkem je 11 osob na celý a 10 na částečný pracovní úvazek. Po velmi rychlém zorientování nových pracovníků a vybavení pracovišť potřebnou technikou začala střediska poskytovat ekologické poradenství a především pořádat poučné akce pro širokou i odbornou veřejnost.

„Návštěvnicky nejúspěšnější byly v úvodním období projektu dubnové oslavy Dne Země, které byly připraveny především pro rodiny s dětmi. Akcí, které probíhaly na 7 místech kraje, se zúčastnilo několik tisíc osob, především rodin s malými dětmi. Účastníci se mohli například naučit jak využít odpadový materiál k výrobě zajímavých předmětů, mohli se osobně seznámit s domácími zvířaty i dravými ptáky, nezajímavé byly určitě i ukázky tradičních řemesel a různá divadelní představení. Díky projektu ORSEJ byly oslavy pořádány v podstatně větším rozsahu než v předcházejících letech,“ řekl k projektu Radim Zika, náměstek hejtmana, jehož resort rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky projekt koordinuje.

Další zajímavou akcí bylo „Vítání ptačího zpěvu.“ Každý, kdo nebyl líný vstát a přišel se na určená místa podívat již v pět hodin ráno, neodcházel zklamán. Poslouchání ranního ptačího zpěvu v doprovodu ornitologa bylo nezapomenutelným zážitkem pro velké i malé.

Různorodost akcí určitě uspokojila každého. Bylo možné naučit se vařit vegetariánská jídla, zajít se podívat, jak to vypadá uvnitř přehrady, zajet za zajímavými přírodními úkazy na kole, projít si naučnou stezku s odborníkem či se naučit využívat tradiční přírodní materiály. O každé z akcí a mnoho dalšího je možné se dozvědět na internetových stránkách www.ekovychovalk.cz.

Dvouletý projekt byl podpořen ve výši 100 % celkového rozpočtu z Evropského sociálního fondu v Českém republice a ze státního rozpočtu České republiky (ministerstvo životního prostředí).

Vytvořeno 19.6.2006 10:52:31 | přečteno 1502x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load