Šance pro Český ráj? Geopark

Český ráj byl přijat do prestižního spolku 25 evropských geoparků pod patronací UNESCO. Je prvním geoparkem na území nových členských států Evropské Unie. Je to velká pocta, ale i velká výzva.

Co to však znamená konkrétně - jaký to může mít přínos pro obyvatele i návštěvníky Českého ráje?

Existence geoparku dává velkou příležitost k rozvoji měst a obcí, které leží na jeho území. Pro návštěvníky mohou být velkým lákadlem nejen zajímavé geologické lokality, ale také třeba i místní výrobky. Zajímavě řešené naučné stezky a malé vlastivědné expozice mohou návštěvníky seznámit nejen s geologickými zajímavostmi, ale i s místními přírodními krásami, dějinami, architekturou či osobnostmi a slavnými rodáky. Geologické zajímavosti se také mohou stát součástí upravovaných veřejných prostranství, náměstí, parků i návsí. K tomu všemu může zařazení do prestižního spolku výrazně napomoci.

„O tom, co může vyhlášení geoparku přinést lidem žijícím a působícím na jeho území, informuje připravovaná putovní výstava Geopark Český ráj - šance pro náš region,“ řekl Radim Zika, náměstek hejtmana zodpovědný za životní prostředí. „Výstava je připravena v rámci projektu Libereckého kraje Regionální systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), který byl podpořen z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů spolufinancovaného ze státního rozpočtu České republiky, od ministerstva životního prostředí, a z Evropského sociálního fondu v ČR. Středisko ekologické výchovy Český ráj, které putovní výstavu připravuje, je jedním z jeho partnerů,“ dodal Zika.

V průběhu listopadu zahájí výstava své putování po obcích. Jejím cílem je především informování občanů a jejich získávání pro aktivní práci ve smyslu využití geologického, přírodního, kulturního a dalšího bohatství geoparku pro trvale udržitelný rozvoj komunity.

ikona souborupozvánka na diskusi ke kampani Geopark Český ráj dne 13.listopadu 2006

ikona souborupozvánka na putovní výstavu Geopark Český ráj v Rovensku pod Troskami ve dnech 13.-15.listopadu 2006

Vytvořeno 23.10.2006 9:29:43 | přečteno 2114x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load