Seminář o pasivních domech pro veřejnou správu

Stavění veřejných budov v pasivním standardu může ulehčit veřejným rozpočtům. Ve čtvrtek 11. 10. 2007 v sále Morava brněnského výstaviště se uskuteční seminář o pasivních domech, kde zástupci státní správy a samosprávy mají jedinečnou příležitost získat informace, jak dosáhnout úspory energií a souvisejících provozních nákladů u nově stavěných a rekonstruovaných veřejných budov.

„V praxi se často stává, že při zadávání zakázek na výstavbu nebo rekonstrukci veřejných budov není dostatečně zohledňována budoucí spotřeba energií a z toho plynoucí náklady na provoz budovy. Tyto náklady pak po desítky let nadměrně zatěžují veřejné rozpočty. Investice do takzvané nízkoenergetické či pasivní výstavby [1], která sníží spotřebu energií několikanásobně, přitom nemusí být výrazně vyšší - podle zahraničních i českých studií lze nízkoenergetického či pasivního standardu dosáhnout při navýšení investičních nákladů do 10 %,“ říká Monika Kašparová z Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie EkoWATT. K návratnosti investice přitom může dojít již po 20 letech, což je vzhledem k životnosti budovy, velmi příznivá doba. Současně s rostoucími cenami energií se návratnost může dále zkracovat.

Organizátor akce - Centrum pasivního domu - očekává, že seminář zaujme řídící pracovníky obcí, měst a krajů, stejně jako zodpovědné pracovníky dotčených orgánů státní správy, např. na stavebních úřadech. Ředitel Centra Jan Bárta dodává: „V některých spolkových zemích našich sousedů se výstavba veřejných budov v pasivním standardu stala závaznou normou, neboť budova, která spotřebovává na provoz pouze desetinu nákladů než je u staveb běžné, sebou nese jasné ekonomické i ekologické výhody. Veřejná správa jako významný investor může fungovat také jako vzor, který budou chtít následovat další stavebníci.“

Hlavním tématem semináře je přenos zkušeností s pasivní výstavbou veřejných budov ze zahraničí (Rakouska a Německa) do České republiky. Mimo jiné budou prezentovány praktické zkušenosti z rekonstrukce panelových domů v Brně nebo výstavba pečovatelských domů a nemocnice v Rakousku.

Seminář je součástí konference Pasivní domy 2007 a účastníci z veřejné správy mají na seminář vstup zdarma. Akce se může uskutečnit díky finanční podpoře evropského programu SAVE - Inteligent energy Europe a příspěvku České energetické agentury, Deutsche Bundesstifting Umwelt a města Brna.

Program semináře naleznete níže. V případě Vašeho zájmu prosím zašlete svojí přihlášku na email konference@pasivnidomy.cz.

Bližší informace o konferenci PASIVNÍ DOMY 2007 včetně aktuálního programu a možnosti přihlášení naleznete na internetové stránce www.2007.pasivnidomy.cz.

Další informace:
Jan Bárta

Centrum pasivního domu

Tel.: 511 111 810

Mob.: 732 121 651

Email: jan.barta@pasivnidomy.cz

www.pasivnidomy.cz

Základní informace:

Termín: 11. 10. 2007

Místo konání: BVV - Pavilon A (Morava), Výstaviště 1, 647 00 Brno, Česká republika

Doprava: Tramvaj č. 1 - zastávka Výstaviště, autobus č. x35, x37, 44, 52, 68, 84 - zastávka Křížkovského

Automobilem na parkoviště v okolí Kongresového centra (ulice Hlinky), u hlavní brány výstaviště a v garážích Expoparking u brány č. 4 výstaviště

Doba konání: 9 - 15 hod

Vstupné na seminář a výstavu v předsálí: zdarma pro zástupce veřejné správy

Občerstvení v průběhu semináře zajištěno.

Vytvořeno 11.9.2007 12:31:35 | přečteno 1655x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load