Soví noc na Jizerce potěšila děti i dospělé

Během uplynulého víkendu proběhla na Jizerce Soví noc – akce byla určena přihlášeným účastníkům z řad veřejnosti a byla obsazena již téměř měsíc předem. Lákal zajímavý program, který obsahoval například školu soví řeči, seznámení se živými sovami ze záchranné stanice i noční vycházku do okolí Jizerky s možností zaslechnout houkání divokých sov.

Večer byl zahájen seznámením s Ptačí oblastí Jizerské hory ornitologem Martinem Pudilem, což ocenili zejména účastníci zdaleka, kteří se dozvěděli, že dorazili do zajímavé končiny. Následovala nejoblíbenější část večera, kdy paní Věra Malátková představila dva své svěřence, sýčkaobecného Fífu a výra velkého Chériema – oba pocházejí ze záchranné stanice a nemohou se již vrátit do přírody. „Nejen pro naše děti, ale i pro mě osobně se jednalo o první možnost setkat se s živou sovou a dozvědět se více o jejich životě“ svěřila se jedna z účastnic, která dorazila s celou rodinou. Po škole soví řeči se již venku postupně stmívalo a tak mohli účastníci vyrazit do lesa a pokusit se zaslechnout divoké sovy. Mnohé překvapilo množství sněhu, které v okolí Jizerky ještě leží a ten byl zřejmě také důvodem, proč houkání vzácného sýce rousného slyšeli pouze ti s nejbystřejším sluchem – sýc o velké skupině kvůli hluku věděl a neodvážil se více přiblížit, přestože byl lákán nahrávkami.

Program pokračoval také v sobotu ranním pozorováním tetřívků, kroužkováním drobných ptáčků a vycházkou do polské osady Orle.

Pořadateli byla Správa CHKO Jizerské hory a Společnost pro Jizerské hory o.p.s. a akce byla výjimečná také tím, že byla pro účastníky zcela zdarma díky podpoře sponzorů. „Byl to pro nás nevšední zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat – kombinace nabitého programu, příjemných a odborně zdatných lektorů a kouzelného místa zkrátka udělá své“ chválí si netradičně prožitý jarní víkend jeden z účastníků a dodává, že nezbývá než doufat, že takovéto akce budou pokračovat. To mohou slíbit i pořadatelé, kteří soudí, že ochrana přírody a krajiny není možná bez blízkého vztahu lidí k ní a právě ten chtějí svými akcemi budovat. Letos tak chytají ještě například Žabí stezku, tradiční Ukliďme Jizerky, víkendovku Tajemná rašeliniště či Den dravců.

Ing. Kateřina Millerová
Společnost pro Jizerské hory, o.p.s., Liberec
U Jezu 525, 460 01, Liberec

Tel.: 734 206 747


 
Vytvořeno 27.4.2012 11:05:03 | přečteno 1797x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load