Nový seriál programů s názvem Nás učí příroda připravila Správa Krkonošského národního parku. Tyto programy jsou součástí environmentálního vzdělávání, kterému se Správa KRNAP věnuje. Po lednovém startu se zoologicky zaměřeným programem Jelen lesní, seznamte se…, jsme nyní zahájili další, jehož tématem je geologická minulost a geomorfologický vývoj Krkonoš - ; Po stopách krkonošských ledovců.
Včera poprvé realizovaný program Po stopách krkonošských ledovců přiblížil účastníkům, kde se v Krkonoších ledovec rozprostíral, jaké po sobě zanechal stopy, kdy roztál a kam až došel. Téměř 20kilometrovou trasu Obřím dolem ke Slezskému domu, na Sněžku a k Luční boudě absolvovalo prvních 14 účastníků. Na uvedené trase se zastavili u několika pro laika nenápadných mezí a terénních nerovností, které jsou vlastně kamenitými valy - morénami nahrnutými čtvrtohorními ledovci, na úbočí Sněžky hledali souvislosti s hromadou písku a závěrem ledovcového údolí - karem. S geologickou mapou v ruce studovali, jak krkonošské horniny ovlivňují tvary současných Krkonoš. Vedle těch poznatků si dobře uvědomili, čím jsou právě Krkonoše jedinečné nejen v České republice, ale v celé Evropě.
Programy Nás učí příroda nejsou zaměřeny pouze na děti různých věkových kategorií, ale také dospělé. Právě jim byly dosud mnohé připravované programy nepřístupné. Programy jsou zaměřeny na živou i neživou přírodu Krkonoš. Při každém z nich chceme představit jeden krkonošský druh nebo jedinečný fenomén jako součást ekosystému. Příkladem je zimní program Jelen lesní, seznamte se…, který přibližoval tohoto největšího krkonošského savce, ale zároveň se věnoval ekologii i etologii jeho života i tomu, jak jelen například v zimě může škodil lesním porostům, proč a jak tomu lze zabránit.
Letos zahájený zimní výukový program Jelen lesní, seznamte se… jsme mohli připravit jen díky dlouhodobě fungujícímu systému přezimovacích obůrek, v nichž je jelení zvěř přes zimu uzavřena. Přes řadu omezení (limit počtu míst v pozorovatelně a maximální četnost programu jednou týdně po dobu asi 10 týdnů v průběhu ledna, února a března) se tohoto programu v průběhu zimy zúčastnilo 135 lidí. S ohledem na jeho úspěšnost bude program pokračovat i v roce 2011.
Po absolvování programu z cyklu Nás učí příroda dostávají účastníci dřevěnou klíčenku, kterou nelze získat nikde jinde. Pro milovníky Krkonoš mohou tyto klíčenky být unikátní památkou.
Další informace o plánovaných akcí najde aktuálně na webových stránkách www.krnap.cz a na našem profilu na síti Facebook.
Bližší informace:
Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny@krnap.cz, www.krnap.cz