Správné místo po výuku? No přece les!

Les jako přírodní učebna

Lesní pedagogika je vzdělávací směr, který jako „přírodní učebnu“ využívá přirozené prostředí lesa. Začala se rozšiřovat počátkem 90. let 20. století v německy mluvících zemích a i v Libereckém kraji má již dá se říci dlouholetou tradici. Jejím hlavním cílem je přiblížení dnešního člověka k přírodě a představení lesa jako životního prostoru, včetně všech činností člověka v lese.

„V Libereckém kraji existuje řada organizací, které realizují výchovu přímo v lese na velmi vysoké úrovni. Vzájemná znalost o aktivitách ostatních je však omezená. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR, krajským inspektorátem Liberec a Českou lesnickou společností připravit setkání, jehož cílem bude přispět k vzájemné informovanosti o společném zájmu,“ představil cíl akce, která se uskutečnila 24. ledna na Šámalově chatě v Jizerských horách, náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika.

Vzhledem k až neočekávanému zájmu o setkání byl program velmi bohatý. V úvodu byly představeny záměry Ministerstva zemědělství a Evropské unie v této oblasti. Účastníci vyslechli prezentace organizací, které v Libereckém kraji připravují „lesní“ aktivity pro školní mládež i širokou veřejnost - Krajského inspektorátu Lesů ČR v Liberci, Vojenských lesů a statků, divize Mimoň, České lesnické společnosti, Společnosti přátel přírody a řady dalších. Prezentovaly se organizace, které připravují zázemí pro lesní pedagogiku na celorepublikové úrovni. Na jednání byli přítomni pracovníci chráněných krajinných oblastí a středisek ekologické výchovy.

„Cílem bylo také projednání konkrétních návrhů spolupráce a možnost celkové koordinace aktivit. Pro tento účel je vhodný například náš internetový portál www.ekovychovalk.cz , který má po 2 letech existence velmi sympatickou návštěvnost,“ doplnil Zika.

Jednou z prvních akcí realizovaných ve spolupráci více organizací bude například říjnový Den stromů v Oldřichově v Hájích, který proběhne v rámci Evropského týdne lesů.

Vytvořeno 25.1.2008 10:27:06 | přečteno 1713x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load