Stromem roku 2007 se stala Stojanova lípa z Beňova u Přerova

strom roku 2007 01 z

Stromem roku 2007 se stala Stojanova Lípa z Beňova na Přerovsku. Pro lípu dominující tamní návsi a pojmenovanou po beňovském rodákovi arcibiskupovi Antonínu Cyrilu Stojanovi (1851 až 1923) hlasovalo rekordních 22.571 osob.

Je to asi třetina všech lidí, kteří se do letošního ročníku této známé ankety zapojili. Její výsledky byly 20.října vyhlášeny na brněnském Koncertu pro stromy, jehož cílem je podpořit výsadbu nových dřevin v republice a vzbudit u veřejnosti zájem o zeleň.
Beňov má pouhých 670 obyvatel. Těm se ale podařilo získat podporu pro jejich lípu v širokém okolí, řekla ČTK Pavlína Binková z ekologické Nadace Partnerství, která anketu pořádá.
Na druhém místě skončila lípa ze Staré Lysé ve Středočeském kraji, která ale získala ve srovnání se Stojanovou lípou jen polovinu hlasů. Třetí místo obsadila hrušeň rostoucí v Hrachovišti v jižních Čechách. Na cenu bylo navrženo 90 dřevin.
Stojanova lípa má 22 metrů a je stará asi 150 let. Do soutěže ji navrhly děti z beňovských škol. Neváhaly pak anketu i svoji lípu představit na četných veřejných akcích na Přerovsku.
Tak jako každý rok získá vítězná dřevina za odměnu na jaře odborné ošetření. Pokud nebude nutný větší zásah dendrologů, mohou být za ušetřené peníze nakoupeny do Beňova nové stromky.
Letošního hlasování o nejsympatičtější dřevinu republiky se zúčastnilo přes 60.000 lidí, tedy asi o šestinu více než loni. Hlasovalo se zasíláním dárcovských esemesek. Ekologičtí aktivisté tak nyní získali 220.000 korun, které použijí k výsadbě nových dřevin v České republice. Nadace Partnerství již v uplynulých letech poskytla prostředky na výsadbu několika tisíc stromů.
Anketu loni vyhrála 250 let stará lípa srdčitá vyrůstající z rozvalin hrádku Sádek na Třebíčsku.

zdroj: www.ekolist.cz , foto: Nadace Partnerství

Vytvořeno 23.10.2007 7:37:23 | přečteno 2026x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load