Údolí samoty

Ekoporadny Orsej v Jablonném v Podještědí při Společnosti pro Lužické hory Vás zve ve čtvrtek 11. října na výlet lesnatým Údolím samoty mezi Cvikovem a Novým Borem.

Údolí začíná asi 1,5 km západně od Cvikova v mělké zamokřené sníženině, v níž pramení jeden ze tří zdrojových přítoků Dobranovského potoka, nazývaný dříve Tramflössel. V horní části je údolí poměrně úzké a na jižní straně je lemované strmými pískovcovými skalami, kde je v jedné z těchto skalních věží přirozená průrva, dříve označována Skalní branou.
Údolí samoty, jemuž se říkávalo Luciin důl (podle dívky z rodiny majitele, která ráda pobývala o samotě v tichu přírody), je oázou klidu lemovanou se zajímavou historií.
Táhne se podél západního a severozápadního úpatí Hroudy mezi Cvikovem a Radvancem, kde na jižním konci vystupuje Čertova a Panenská skála.
K Panenské skále a k nedalekým Havraním skalám se váže pověst o zlém rytíři, pronásledujícím nevinnou dívku, která se právě na tomto místě zachránila skokem do jezírka pod skálou. Dnes tu místo jezírka najdeme jen tiché meandry lesního potůčku a na jeho břehu upravený pramen s dřevěnou stříškou.
U cesty v sedle pod skalami je do vyčnívající skály vytesaný výklenek neznámého stáří se zajímavou lidovou plastikou Krista bičovaného u sloupu. Nad výklenkem je upevněn malovaný obrázek Panny Marie s Ježíškem.

Trasa: Cvikov - Údolí samoty - Nový Bor
Délka: 8 km v čase přibližně 3 hodin
Sraz: na náměstí ve Cvikově ve čtvrtek 11. října 2007 v 9. hodin

M. Krotilová
asistent koordinátora Ekoporadny ORSEJ

ikona souboruPozvánka na akci Údolí samoty

Vytvořeno 3.10.2007 15:59:05 | přečteno 1796x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load