V Liberci začala sloužit druhá linka na třídění odpadů

odpady 1

V Liberci je od pátku v provozu druhá linka na třídění odpadů. Ve svém areálu, který slouží zároveň jako sběrný dvůr, ji vybudovala společnost A.S.A. Společnost zajišťující svoz komunálního i separovaného odpadu ve stotisícovém městě a dalších obcích regionu investovala do nového sběrného dvora v průmyslové zóně Jih 26 milionů korun. Zhruba polovinu stálo zařízení na třídění odpadů, které může ročně zpracovat až 900 tun plastů a plastových lahví. První linku vybudovaly před třemi lety Severočeské sběrné suroviny.

Podle jednatele společnosti A.S.A. Jaroslava Steinbergera je v současné době kapacita linky využita zhruba z poloviny. Zatím zaměstnává 12 lidí, do budoucna se ale počítá s druhou směnou. Linka je určena na dotřídění zejména směsných plastů a plastových lahví, které občané dávají do speciálních kontejnerů. Množství takto získaných odpadů, které je možné znovu využít a nemusí končit na skládkách či ve spalovně, rok od roku roste, řekl regionální manažer firmy EKO-KOM Martin Lochovský. "Loni se v kraji vytřídilo téměř 34 kilogramů odpadu na osobu, letos to po prvním pololetí vypadá, že bychom se mohli dostat až na 37 kilogramů," dodal.
Sběrný dvůr v průmyslové zóně slouží občanům už od loňského července. Za rok jím prošlo na 5500 tun odpadu, což představuje 44 procent jeho maximální kapacity. Občané mohou ve sběrném dvoře odevzdat nejen vyřazené elektrospotřebiče a pneumatiky, ale i další nebezpečný odpad a třeba vyřazený nábytek.
Zpočátku nebyli Liberečané v ukládání odpadu nijak limitováni, systém ale zneužívali podnikatelé a také mimoliberečtí, radnice proto kvůli vysokým nákladům rozhodla od 1. července letošního roku množství odpadu omezit na 500 kilogramů ročně na osobu.
"V posledních letech se produkce odpadu zdvojnásobila," řekl náměstek Libereckého primátora Milan Šír. Hlavně drobní živnostníci se podle něho snažili ušetřit na vrub města, a náklady na provoz dvora tak za první čtvrtletí vzrostly o 40 procent. Proto se radnice rozhodla množství odpadu regulovat. Řešení však podle Šíra nemusí být konečné. "Po roce systém vyhodnotíme, a pokud by se ukázalo, že přibylo černých skládek, jejichž likvidace je dražší, můžeme se to znovu změnit," vysvětlil.
Od Nového roku začne v areálu sběrného dvora fungovat ještě výkup surovin pro papír a plast.

zdroj: www.igenus.cz

Vytvořeno 17.9.2007 7:27:13 | přečteno 2664x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load