V Zámostí otevřou zrekonstruovanou náves

Na nedělní odpoledne 3. června připravila obec Zámostí - ; Blata spolu se Střediskem ekologické výchovy Český ráj slavnostní otevření zrekonstruované návsi v Zámostí.

Jedna z nejmenších a nejmalebnějších vesnic v Českém ráji se tak dočkala nových úprav s cílem obnovit podobu "Ladovské návsi". „Rozhodli jsme se využít spolupráce obce a neziskových organizací a společně s občany vytvořit nový prostor v duchu tradičních venkovských návsí.“ říká Lukáš Bílek ze SEV Český ráj, „z návsi zmizely jehličnany a nahradilo je sedm lip. Místo dožívajících kaštanů kolem sochy sv. Jana Nepomuckého tu již kvetou nové dva jírovce červené. Do trávníku jsme vysadily tradiční rostliny Českého ráje - petrklíče, kopretiny, zvonky a hvozdíky.“ Údržby se dostalo i monumentálnímu dubu na okraji návsi, který po dohodě s majitelkou vyhlásila Správa CHKO Český ráj památným stromem a zajistila jeho ošetření. „Právě dokončujeme poslední úpravy na rekonstrukci čekárny, která pak bude lépe zapadat mezi naše chalupy na návsi.“ doplňuje Zdeňka Bažantová, místostarostka obce Zámostí - Blata, „na neděli jsme připravili muziku a občerstvení, ke shlédnutí bude i výstava o geoparku Český ráj.“ Akce začíná ve 14 hodin a je součástí programu České květnice, každoročně pořádané v nedalekých Markvarticích.

Obnova návsi v Zámostí je společným projektem jičínské základní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky, obce Zámostí - Blata a Střediska ekologické výchovy Český ráj. Projekt podpořila Nadace Partnerství v programu Strom života, spolufinancovaném společností Skanska. Otevření návsi proběhne v rámci projektu Regionální systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje spolufinancovaného Evropským sociálním fondem v ČR a státním rozpočtem ČR.

ikona souboruPozvánka Zámostí

Vytvořeno 28.5.2007 11:34:08 | přečteno 1633x | MonikaD
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load