Vánoce v duchu starých lidových tradic a zvyků

Původní podoba období adventu a Vánoc se dnes již téměř vytratila. Většina z nás tráví tento čas překotnými přípravami, nákupy a úklidem. Staré české zvyky a tradice upadají v zapomnění a to je určitě velká škoda. K vánocům bezesporu patří!

„Akce středisek ekologické výchovy v Libereckém kraji jsou určeny všem, kteří se chtějí v předvánočním shonu na chvíli zastavit a připomenout si, jak slavili vánoce naši předkové,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika.
„Příležitost si oživit staré české vánoční zvyky a tradice bude například ve Středisku ekologické výchovy Libereckého kraje v Oldřichově v Hájích. O víkendu 8. a 9. prosince, vždy od 10.00 hod. do 15.30 hod., zde budou připraveny tvůrčí dílny s tématikou adventu a vánoc. Program bude doplněn o loutkové divadlo, vystoupení dětského pěveckého souboru či prodej výrobků chráněných dílen,“ doplnil Zika.
Vánoční akce však proběhnout i na řadě dalších míst kraje.
Ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě se budou vánoce slavit dokonce nadvakrát. Od 4. do 9. prosince budou připraveny již XVIII. Tradiční vánoční trhy, na kterých si bude možné (mimo jiné) připomenout stará řemesla či se pobavit při bohatém kulturním programu. V neděli 23.12. 2007 pak proběhne akce Staročeské vánoce. Bude připravena výstava betlémů, návštěvníci se budou moci inspirovat k výrobě vánočních dekorací z přírodních materiálů, budou se péci vánoční perníčky ve vyřezávaných formách, atd.
Středisko ekologické výchovy Český ráj připravuje na sobotu 15. prosince od 13.00 hod. předvánoční setkání s vánoční atmosférou v arboretu Bukovina u Hrubé Skály. Na akci pod názvem Vánoce, vánoce přicházejí si bude moci každý vyrobit ozdobné ptačí lojové krmítko či si zazpívat vánoční koledy.
Starým lidovým zvykům a tradicím se budou také věnovat ve Středisku volného času ROROŠ v Novém Městě pod Smrkem. Od úterý 11. do čtvrtka 13. prosince, vždy od 13.00 do 18.00 hod., budou připraveny tvůrčí vánoční dílny. Každý se bude moci inspirovat výrobky dětí z místních kroužků k výrobě jednoduchého dárku, který potěší blízké.
Více o předvánočních programech středisek ekologické výchovy se můžete dozvědět na webových stránkách www.ekovychovalk.cz.
Akce probíhají v rámci projektu Regionální systém ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), který byl podpořen Evropským sociálním fondem v České republice a státním rozpočtem České republiky (MŽP ČR).

Vytvořeno 6.12.2007 13:17:22 | přečteno 2593x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load