Vánoce v duchu starých lidových zvyků a tradic

zdobené perníčky

Jak si udělat krásné vánoce, abychom tím co nejméně ubližovali přírodě? Jaký si vybrat stromeček, ten živý či umělý? Jak pomáhat v zimě zvířátkům? A mnoho podobných otázek vás může napadnout při pohledu na vánoční výzdobu v obchodech.

Výzdoba plná lesklých balících papírů s příměsí různých plastů či kovů a vánočních ozdob, které již dávno nejsou ze skla (vše nerecyklovatelné), nás nabádá k obecně rozšířenému konzumnímu způsobu života již od poloviny října. Uvědomujeme si však, jak tyto věci škodí přírodě? A máme vůbec ještě jinou možnost?
„Nedílnou součástí ekologické výchovy je návrat ke starým českým zvykům, tradicím i řemeslům. V předvánočním čase tak máte možnost najít ve střediscích ekologické výchovy v Libereckém kraji alternativu ke komerčně pojatým vánocům,“ řekl k připravovaným aktivitám náměstek hejtmana Radim Zika, jehož resort rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky programy na řadě míst kraje koordinuje.
Akce jsou určeny všem, kteří se chtějí v předvánočním shonu na chvíli zastavit a připomenout si některé staré vánoční zvyky a tradice. V jejich rámci se budete moci přesvědčit, že vánoční stromek ozdobený ořechy, jablkem, pomerančem či slaměnými ozdobami je stejně krásný a možná i krásnější. Budete si moci zkusit vyrobit jednoduchý dárek, který potěší vaše blízké.
Velkou příležitost si oživit staré české vánoční zvyky a tradice budete mít například ve středisku ekologické výchovy v Oldřichově v Hájích, kde pro vás budou o víkendu 9. a 10. prosince (vždy od 10.00 hod. do 16.00 hod.) připraveny tvořivé vánoční dílny (pokud přijedete v sobotu, budete si moci například vyrobit krásné adventní věnce se stacionářem Rváček), zábavné úkoly s vánoční tématikou, vánoční zpívání a mnoho dalšího.
Od 5. do 10. prosince si budete moci na Vánočních trzích v prostorách Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě vyrobit ozdoby z vizovického pečiva či si vyzkoušet tradiční řemesla, jako je paličkování, krajkářství, drátkování či práce s kůží. V ekovýchovném středisku v Jablonném v Podještědí si budete moci v sobotu 9. prosince vyrobit přáníčka z ručně připraveného papíru nebo se zapojit do soutěže Markvartický kapřík. V sobotu 16. prosince se v kempu v Sedmihorkách můžete zapojit do výroby Betlémů. Menší akce proběhnou také v Tanvaldu, Jablonci nad Nisou nebo Novém Městě pod Smrkem.
Více o předvánočních programech středisek ekologické výchovy se můžete dozvědět na webových stránkách www.ekovychovalk.cz.
Akce probíhají v rámci projektu Regionální systém ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), který byl podpořen Evropským sociálním fondem v České republice a státním rozpočtem České republiky (ministerstvo životního prostředí).

Vytvořeno 4.12.2006 9:37:36 | přečteno 4320x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load