Vánoční dílničky

Rok nám proplul mezi prsty a začíná doba nazývaná adventní. Advent byl vlastně přípravou na vánoční svátky a již od 11. století se jeho doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem.

Byla to doba věnovaná především rozjímaní a půstu. Zábavy, tanec i zpěv byly zakázány. I tak se však o adventu konaly některé lidové obřady, které tento zákaz více méně porušovaly. U dětí je velmi oblíben adventní kalendář, který jim zpříjemňoval zbývající dny do příchodu Štědrého dne. Začínal vždy 1. prosince a končil právě na Štědrý den. Každý den byl připraven malý dárek či pamlsek. Každá z adventních nedělí byla a je dodnes pojmenována. Železná, bronzová, stříbrná a poslední zlatá. Štědrým dnem začínají Vánoce. Smysl Vánoc spočíval ve vzájemné úctě, lásce a přátelství. Je to doba, kdy se rodina schází pohromadě u svátečního stolu. Zapalují se svíčky a zdobí vánoční stromeček. Lidé se navzájem obdarovávají dárečky.
Od 11. do 13. prosince budeme mít možnost navštívit v „Domečku“ v odpoledních hodinách řadu dílniček a udělat svým blízkým radost alespoň malou pozorností. Budou se tu vyrábět různá vánoční přáníčka, dárečky, ozdoby na stromeček, svíčky, svícny, věnečky či jiné maličkosti, panáčci, zvířátka a mnoho dalšího. Z materiálů jak přírodních - šišky, větvičky, různé plody, včelí vosk, tak také z papíru, látek.

Akce je určena rodinám s dětmi a pořádá ji Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času v Novém Městě pod Smrkem.

ikona souboruPozvánka na Vánoční dílničky

Vytvořeno 19.11.2007 7:30:46 | přečteno 1741x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load