Podél jedné z obecních polních cest by měla růst osmset metrů dlouhá březová alej. Je součástí postupného obnovování zeleně v celém katastru obce. Protože se jedná o významný počin ve vesnici, rozhodla se obec na sobotní odpoledne 21. dubna pozvat k vysazování místní i přespolní veřejnost.
„Budeme mít připraveno 112 stromků, 112 vyhloubených jam a 112 zatlučených kůlů. Stromy chceme zasadit najednou, stejně jako nechal Valdštejn vysadit lipovou alej v Jičíně. Pro břízy jsme se rozhodli kvůli jejich krásnému vhledu a rychlému růstu. Rádi bychom si ještě užili procházek v jejich stínu. Do aleje také umístíme lavičku. Z jednoho místa je totiž kromě Krkonoš najednou vidět dvanáct kostelů v okolí.“ říká jeden z organizátorů Lukáš Bílek. „Naším cílem je postupně vracet zeleň do krajiny, třeba i obnovit zaniklé nebo neschůdné cesty. Aby bylo možné jít s kočárkem nebo jet na kole ve stínu stromů. Právě současný stav krajiny vidím jako výzvu k její obnově.“
Břízy se budou sázet podél polní cesty v horní části vesnice směrem ke Starému Místu. Akce začíná ve 14 hodin a pro všechny sazeče bude přímo v nové aleji připraveno občerstvení. Všichni, kdo se chtějí zúčastnit, by si neměli zapomenout vzít lopatu nebo rýč, aby se stromořadí mohlo vysadit najednou.
Obec Vitiněves letos v únoru uspěla s tímto projektem u brněnské Nadace Partnerství. Kromě Vitiněvsi byly v Královéhradeckém kraji podpořeny ještě další dva projekty. Březová alej bude vysazena ve své první etapě, po jedné straně cesty. Druhou stranu cesty plánuje obec osázet během letošního podzimu nebo až příští jaro. Akci společně pořádají Obec Vitiněves, Sbor dobrovolných hasičů Vitiněves, Svazek obcí Mariánská zahrada a Středisko ekologické výchovy Český ráj.
Realizována je v rámci projektu regionální systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje spolufinancovaného Evropským sociálním fondem v ČR a státním rozpočtem ČR.
Pozvánka na akci Sázení aleje dne 14. dubna
Pozvánka na akci Sázení aleje dne 21. dubna