Velikonoce na rychtě

Období Velikonoc je v lidové tradici naplněno řadou nejrůznějších obyčejů a zvyků, které vycházejí nejen z tradic křesťanských. Tyto zvyky a obyčeje se liší kraj od kraje, oblast od oblasti. Severní Čechy nemají jednotnou tradici slavení, neboť z důvodu poválečného osídlování sem přicházeli lidé ze všech koutů republiky a přinášeli si i své zvyky a obyčeje. Tím pádem zde dochází k jejich míšení.

V současné době je již většina zvyků a obyčejů zapomenuta nebo se pozapomněl jejich původní význam. Přiblížit dnešnímu člověku největší křesťanské svátky, způsob života, řemesel, kultury i náboženství a s ním spojených zvyků a obyčejů našich předků, je cílem jarní akce s názvem „Velikonoce na rychtě“.

Akci pořádá Ekoporadna ORSEJ a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v sobotu 31. března od 9:00 do 16:00 hodin v prostorách Vísecké rychty v Kravařích. ikona souboruPozvánka

Návštěvníci zde budou moci nejen nahlédnout do mnoha tvůrčích dílen ukazujících stará lidová řemesla, ale budou si je také moci vyzkoušet. Bude zde k vidění pletení pomlázek, drátování, výroba panenek z kukuřičného šustí, krajkářství, pachtwork, výroba svíček a další. Společně se žáky ZŠ Antonína Sovy v České Lípě si návštěvníci mohou vyzdobit kraslice, vyrobit si různé velikonoční dekorace a seznámit se tak s novými technikami velikonočních aranžmá z přírodních materiálů. Velikonoční koledy a říkadla představí folklórní soubor ZUŠ Žandov.

V rámci této velikonoční akce je zde dále možnost prohlédnout si i stálé expozice lidového bydlení, umění a architektury a chybět zde nebude ani drobné občerstvení.

V rámci této velikonoční akce vyhlašuje Ekoporadna ORSEJ a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě také soutěž o nejhezčí velikonoční kraslici, a to buď tradiční malovanou, nebo vyrobenou jakoukoli jinou technikou. Každý, kdo takovou kraslici přinese a přihlásí do soutěže, bude mít vstup do expozic Vísecké rychty zdarma.

„Velikonoce na rychtě“ jsou již čtvrtým zastavením Putování za vílou Orsejkou.

Ing. Marta Knauerová, asistentka Ekoporadny ORSEJ
Bc. Jaroslav Slabý - vedoucí Vísecké rychty, etnograf

Vytvořeno 1.3.2007 8:13:01 | přečteno 1990x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load