Veřejnost i odborná porota vybere nejlepší fotografii Jizerek

.

Do uzávěrky fotografické soutěže Zaostřeno na Jizerky dorazilo 209 snímků od 53 autorů. A nyní bude mít široká veřejnost možnost již počtvrté vybírat nejhezčí fotografii Jizerských hor. Po celou dobu letních prázdnin bude probíhat hlasování na internetových stránkách libereckého deníku.  

V osmi týdenních kolech bude možné dávat hlas fotografiím, které se lidem nejvíce líbí. Z každého kola budou vybrány dva nejlépe hodnocené snímky, které se pak ve finálovém kole střetnou mezi sebou, a čtenáři budou moci vybrat absolutního vítěze diváckého hlasování. „Spolupráce s deníkem mě velice těší, neboť se tímto způsobem dostane mezi širší veřejnost povědomí o Jizerských horách a potažmo o nutnosti je ochraňovat“, říká Ondřej Petrovský, ředitel nadace.

Fotky v současné době hodnotí také odborná porota, ve které zasedne například fotograf Břetislav Jansa, Zdeněk Patzelt, předseda správní rady nadace František Pelc, vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek, autor řady knih Roman Karpaš, Petra Menclová a Miloš Šnytr. Ta vybere snímky, které poputují na říjnovou výstavu v Centru Babylon, kde se představí veřejnosti. V průběhu vernisáže zde proběhne vyhlášení vítězů, představení kalendáře a její součástí bude předání cen v podobě tiskáren od firmy Canon CZ autorům třinácti nejlepších fotografií. V listopadu se výstava přestěhuje do prostor obchodního centra Fórum Liberec a následně se bude přesouvat (jakožto putovní) do vybraných obcích Libereckého kraje. Zahájen bude i prodej kalendáře Zaostřeno na Jizerky 2015, který vznikne z nejlepších fotografií. „Velice mě těší, že zájem o kalendář se každým rokem zvyšuje, loňský náklad jednoho tisíce kusů byl rozebrán do posledního a nadaci tak přinesl 123 625,- Kč, které putují zpět do Jizerek“, říká Petrovský.

Soutěž s názvem Zaostřeno na Jizerky pořádá Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor již od roku 2011. Výtěžek z výstavy i prodeje kalendáře jde na dlouhodobý projekt výsadeb původních druhů dřevin do Jizerských hor. Dalším z cílů je ukázat toto krásné pohoří i objektivem fotografů, kteří někdy dokážou přinášet netradiční pohled na jinak známá místa. „Byl jsem sám překvapen, kolik skvělých fotografů se v Jizerkách pohybuje a jsou ochotni se o své krásné snímky podělit s ostatními“, doplnil Petrovský.

Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor je dosud jedinou environmentálně zaměřenou nadací v Libereckém kraji. Podnětem k jejímu založení bylo plošné odlesnění vrcholových partií a poškození lesů Jizerských hor v důsledku imisní zátěže z tepelných elektráren v Polsku, Německu a Čech. Hlavním posláním je podpora obnovy přírodě blízkých a ekologicky stabilnějších lesních ekosystémů a harmonické krajiny. Naplňování tohoto záměru se neobešlo bez osvětových programů, seznamujících obyvatele s ochranou přírody a s faktem, že smíšený les je sice nákladnější, ale zato stabilnější. Do obnovy přírodní skladby lesů a podpory ekovýchovy nainvestovala Nadace zatím zhruba 15 mil. Kč.

Více informací:
Ondřej Petrovský, ředitel Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor
tel.: 605 701 503, e-mail: jizerky@ecn.cz, www.jizerky.ecn.cz 

Vytvořeno 30.7.2014 16:51:48 | přečteno 1398x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load