Víkend plný akcí ve Středisku ekologické výchovy Český ráj

beltine

„Záchrana ohrožených obojživelníků“, oslava svátku keltské kultury „Beltine“ a „Vítání ptačího zpěvu“ - ; to jsou akce, které na nadcházející prodloužený víkend připravilo pro veřejnost Středisko ekologické výchovy Český ráj.

Záchrana ohrožených obojživelníků - sobota 29.4. od 10:00

„První akcí, kterou jsme na tento víkend připravili, je záchrana ohrožených obojživelníků - žab a čolků, kteří jsou při svém každoročním putování za rozmnožováním ohroženi na životě - a to koly projíždějících automobilů. Záchranný transfer ohrožených obojživelníků probíhá na třech vybraných lokalitách na území CHKO Český ráj již od roku 2003. Provádíme také evidenci počtu přenesených žab i čolků, abychom měli představu o stavu jejich populací“, uvedla koordinátorka akce, Jana Marková ze Střediska ekologické výchovy Český ráj. „Dá se říci, že počty evidovaných obojživelníků se drží na zhruba stejné úrovni - každý rok tak přeneseme zhruba 3 500 kusů žab a čolků“ doplnil Vítek Preisler, který záchranu obojživelníků provádí již několik let. Na tuto sobotu jsme se rozhodli přizvat i veřejnost - všichni zájemci tak budou mít možnost zapojit se do přenosu žab a také se od zoologa a spisovatele Zdeňka Mrkáčka dozvědět více o životě našich obojživelníků. Sraz na akci je v sobotu v 10:00 na hrázi rybníka Vidlák.

Beltine - svátek keltské kultury - neděle 30.4. od 13:00

Odpoledne s pestrým programem je v neděli připraveno v kempu Sedmihorky. Ve 13 hodin začne akce nazvaná „Přivítání vodníka u našeho rybníka“ půjde ousazení sochy vodníka od řezbáře a sochaře Ivana "Dědka" Šmída, spojené s ukázkou řezbářské práce - dotvářením sochy na místě. Od 15 do 17 hodin je připraven program pro děti s přírodovědnou tématikou a v 17 hodin bude odstartován Keltský taneční podvečer. Klasické irské a keltské melodie zazní v podání hudební skupiny ALISTER. Na programu jsou ukázky z klasických irských a keltských tanců v podání taneční skupiny Keltské kočky. Následný taneční dýchánek je určen všem bez rozdílu věku. „Akce se bude konat podle počasí buď venku v areálu kempu nebo v restauraci U sv. Patrika“ uvedla Simona Jašová, předsedkyně Střediska ekologické výchovy Český ráj. „ Kolem půl deváté pak bude zapálena čarodějnická vatra a zahájen slet čarodějnic“ doplnila Jašová.

Vítání ptačího zpěvu - pondělí 1.5. od 5:00

Celosvětová akce poslouchání ptáků za rozbřesku se již podruhé bude konat i v Sedmihorkách. Spisovatel a zoolog RNDr. Zdeněk Mrkáček zasvětí všechny zájemce do hlasů našich ptáků. „Tuto akci jsme pořádali poprvé loni a myslím, že pro všechny, kdo se překonali a dokázali vstát tak časně, to byl výjimečný zážitek. Zveme proto všechny milovníky přírody - neváhejte a přijďte se zúčastnit! Sraz na akci je v pondělí 1.5. v 5:00 u brány kempu v Sedmihorkách“ uzavřela Jašová.

Vytvořeno 27.4.2006 12:14:23 | přečteno 1657x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load