Žabí festival v „žabím počasí“ se vydařil

Výstavba migračních bariér a seznamování s životem obojživelníků prostřednictvím zajímavých aktivit - ; to byl program Žabího festivalu, který proběhl v Oldřichově v Hájích v sobotu 20. března. Přes mokré počasí si na třetí ročník akce našlo cestu kolem stovky zájemců.

K začátku jara patří také stěhování žab do míst jejich rozmnožování. Za teplejších vlhkých nocí se probouzejí a hledají tůňky, rybníky nebo i větší kaluže, kde přivádějí na svět další generaci. Přetne-li však jejich putování frekventovaná silnice, zahyne spousta užitečných obojživelníků pod koly aut.

Na obzvláště rizikových úsecích lze předcházet střetům žab s dopravou stavbou trvalých migračních zábran a podchodů či alespoň mnohem finančně dostupnějších přechodných zábran. Jejich stavbou a následným manuálním přemísťováním obojživelníků do místa rozmnožování se u nás zabývá řada organizací ochránců přírody.

U Šolcova rybníka, který najdete mezi Oldřichovem v Hájích a Raspenavou, byly postaveny téměř 1 km dlouhé migrační zábrany.

Žáby, které skončí v zakopaných nádobách před bariérou, budou nyní ochránci přírody dvakrát denně sbírat a přenášet do nedalekého rybníka. Loni se jim takto podařilo ochránit od nebezpečné silnice více než 1 600 obojživelníků.

Akce proběhla ve spolupráci obecně prospěšné společnosti Suchopýr, Střediska ekologické výchovy Libereckého kraje (STŘEVLIKU) a Libereckého kraje.

Zde se můžete podívat na to, jak migrační zábrany vznikaly:

 
Vytvořeno 23.3.2010 8:59:18 | přečteno 1507x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load