Žabí festival v Oldřichově v Hájích

Přijďte nám pomoci se stavbou žabích bariér k rybníku Šolcáku a užít si i se svými dětmi den v Ekocentru Oldřichov v Hájích. Letos již potřetí připravíme Žabí festival. Čekají vás zajímavé aktivity zaměřené na život a ochranu obojživelníků, budete se u nás moci občerstvit a v každou celou hodinu vás z Ekocentra dovezeme na místo stavění bariér. AKCE PROBĚHNE v sobotu 20.3.2010!!!

Obojživelníci patří k důležitým a ohroženým živočichům naší přírody. Slouží také jako indikátory - velmi dobře se dá dle jejich výskytu posuzovat stav životního prostředí.

Každoročně v prvních jarních měsících (u nás v horské oblasti v březnu a dubnu) se hlavně během teplých vlhkých nocí začínají probouzet a migrují (podnikají milostnou cestu z lesa) na trdliště (vodní plochy, např. tůňky, rybníky i větší kaluže), kde přivádějí na svět novou generaci. Překříží-li jim cestu frekventovaná komunikace, zahyne jich však spousta pod koly aut. Pohybují se totiž v tzv. amplexu, kdy menší sameček sedí na větší samičce a pevně se jí drží, takže jejich pohyb je pomalejší a neohrabaný, a tím i cesta přes vozovku trvá déle (ropuše obecné až 40 minut).

Proto stavíme dočasné zábrany na okrajích komunikací a zamezujeme tak riziku přejetí několika stovek jedinců žabí populace. Zábrana svede žáby do nádob, odkud je pracovníci Ekocentra a dobrovolníci dvakrát denně přenášejí přes vozovku do bezpečí směrem k vodě.

Akce proběhne v sobotu 20.3.2010, od 9.30 do 14.00 hod. Další informace k akci najdete ikona souboruZDE a na www.strevlik.cz . Popřípadě můžete zavolat do Ekocentra Oldřichov v Hájích na tel. 482 360 011.

Na shledanou se těší

Jitka Hybnerová
Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje
Oldřichov v Hájích 5
www.strevlik.cz

Zdroj informací: www.ochranaprirody.cz

 
Vytvořeno 16.2.2010 9:03:40 | přečteno 1809x | Lenka Rychtaříková
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load