Zahrajte si geohru! ......A tvořte ji s námi.

Informačního systém životního prostředí Libereckého kraje má novou aplikaci. Geografická hra pod názvem Poznáš své okolí? byla zpřístupněna na webové adrese

http://geohra.kraj-lbc.cz.

Cílem je poznat místo zachycené na fotografii a určit co nejpřesněji jeho polohu v mapě. Pro usnadnění je k fotografii přiložena krátká nápověda. Kdo určí polohu 10 objektů nejpřesněji, vyhrává! Každý se ale může poučit - po vyhledání objektu se pod fotografií objeví text s popisem zajímavostí.
Zatím existuje několik tématických her s různým stupněm obtížnosti. Je možné si vyzkoušet své znalosti ve hře Hrady a zámky Liberecka, Příroda Libereckého kraje, Rybníky Liberecka, pro rodáky nebo znalce České Lípy je připravena Česká Lípa na starých pohlednicích. Na památku tragicky zesnulého skvělého fotografa pana Dobeše byla z jeho fotografií sestavena hra Fotogalerie pana Dobeše, prostřednictvím které je možné poznávat známá i méně známá místa Libereckého kraje z překrásných leteckých fotografií.
„Nyní je v databázi vloženo asi 300 fotografií - od amatérských i renomovaných fotografů včetně desítek historických obrázků. Územně je zatím pokryt Liberecký kraj a jeho nejbližší okolí, prostředí hry ale umožňuje tvorbu her na celém území České republiky a pro hry s menším detailem celé Evropy,“ přiblížil rozsah hry náměstek hejtmana Radim Zika.
Hra byla vytvořena v rámci Informačního systému životního prostředí http://iszp.kraj-lbc.cz a je autorským dílem Ing. Ireny Koškové a RNDr. Štěpána Kafky. Na plnění a správě databáze hry se ale významně podílí také Katedra geografie Technické univerzity v Liberci.
Rozhraní pro tvorbu geohry je „otevřené“ pro vstup dalších autorů a dalších zajímavých fotografií. Autoři rádi uvítají zájemce z řad veřejnosti, škol, odborníků…, kteří mají archivy fotografií a jsou ochotni se o ně podělit a obohatit hru o další zajímavé pohledy nejen na Liberecký kraj. Kontakt pro zájemce je irena.koskova@kraj-lbc.cz.
„Geohra byla oficiálně zpřístupněna na Dnech GIS 2007, které se konaly v listopadu v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Hru, která se okamžitě setkala s velkým zájmem, si zde poprvé vyzkoušeli žáci a studenti základních a středních škol. Pokud tato nová relaxační GIS aplikace přispěje k poučení hráčů a k podnícení zájmu o Liberecký kraj, pak bude plnit cíl, za kterým byla vytvořena,“ doplnil Zika.

Vytvořeno 13.12.2007 7:29:30 | přečteno 2106x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load