Archeologické léto 2021

ARUB Arch leto 2021 FB 820x360 2 925x390 c default

Kdo vládl na stolové hoře Vladaři v době železné, co se asi tak odehrálo v tajemné Býčí skále, koho zobrazuje slavná opuková hlava ze Mšeckých Žehrovic, nebo jak vypadají nejstarší jeskynní malby v České republice? Na tyto otázky odpoví archeologové přímo v terénu..

Na základě loňské úspěšné celorepublikové akce se Archeologické ústavy AV ČR v Praze a v Brně ve spolupráci s více než pěti desítkami vědeckých, muzejních a dalších regionálních pracovišť, rozhodly i pro toto léto zorganizovat program komentovaných prohlídek archeologických lokalit s odborným výkladem profesionálních archeologů. Rozšiřují tak nabídku poznávacích a výletních cílů pro laickou i poučenou veřejnost v době (stále ještě) ovlivňované přetrvávající pandemickou situací o jedinečnou šanci „prozkoumat“ lokality známé i ty méně známé.

Archeologem na zkoušku nebo pravěk na vlastní kůži

Během prohlídek se lidé seznámí s prací archeologů přímo na probíhajících archeologických výzkumech v Doudlebech nad Orlicí, nebo v Těšeticích-Kyjovicích a nebo si můžou dokonce práci v terénu přímo vyzkoušet na probíhajícím výzkumu v Polešovicích. V archeoparcích navíc vědci slibují zážitek pravěku na vlastní kůži. Některá naleziště bude možné procházet ve dvou realitách – přímo v terénu s průvodcem a virtuálně. Stačí si jen včas rezervovat termín: https://www.archeologickeleto.cz

I když se nic nevyrovná osobní návštěvě hradiště, mohylníku nebo zaniklé středověké vesnice, pro ty, kteří nemůžou, jsou s pomocí Archeologického atlasu České republiky připravené virtuální prohlídky.

V Libereckém kraji se konají tyto akce:

Za archeologií Českolipska: Krajinou Holanských rybníků - sobota 4. 7.

Za archeologií Českolipska: Po stopách těžby železných rud a hrad Děvín - so 10. 7., so 7. 8. a so 21. 8. 

Za pískovcovým fenoménem Českého ráje: Archeologie Příhrazských skal - so 24. 7. a so 14. 8. 

Za pískovcovým fenoménem Českého ráje: Maloskalská Drábovna a Kras u Ondříkovic - so 17. 7.

Vytvořeno 29.6.2021 9:30:32 | přečteno 420x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load