Land-artový Festival Proměny v krajině zaniklých obcí Ralska

promeny

V sobotu 25. května pořádá Geopark Ralsko mezinárodní land-artový Festival Proměny v krajině zaniklých obcí Ralska. Umělci během týdne společně vytvářejí díla, která mají oživit zapomenutá místa přírodním uměním. Letos nově se akce zúčastní také umělci z Norska a z Islandu. 


Festival se bude konat v zaniklé obci Jabloneček, která o dramatech 20. století vypovídá více než jiné. Kdysi zde stával výstavný kostel, krátce po konci druhé světové války však obec zanikla a stala se součástí vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Po příchodu sovětských vojsk v roce 1968 byla v Jablonečku a jeho okolí zřízena stanoviště mobilních nosičů raket s dlouhým doletem. Z původních 105 domů dnes zbyly pouze dvě budovy, zcela symbolicky česká a německá škola.

Díky festivalu se život do obce na několik dní vrátí. Bude patřit přírodnímu umění, hudbě, divadlu a tvořivým dílnám pro děti i celé rodiny. Týden před festivalem už na Jablonečku budou tvořit umělci z Německa, České republiky, Norska a Islandu. Svá díla pak představí v sobotu na land-artové procházce.

Kromě setkání s umělci mají účastníci festivalu možnost sami tvořit nebo se aktivně zapojit na jedenácti různých dílnách. Tradiční řemesla představí dílny na výrobu šindelů, spřádání na kolovrátku, navlékání perel, tkaní z trav nebo na výrobu hraček a loutek. Zájemci si mohou také vyzkoušet umělecky zaměřené dílny věnované modernímu focení se skleněnou koulí nebo sochařskému umění s hlínou. Chybět nebude ani tradiční stone balancing neboli balancování kamenů, který je na festivalu každý rok. Z hudebních dílen bude připravena škola bubnování a fujar. Bohatý program doplní koncerty a divadlo pro děti i dospělé.

„Festival se koná na odlehlém místě, uprostřed Geoparku Ralsko, kam se těžko dostává autem, a z toho důvodu jsme pro účastníky festivalu připravili dopravu RETRO busem, který bude jezdit celou sobotu z Mimoně, Kuřívod do Jabkonečku.  Jedná se o autobus Škoda 706 RTO MTZ, rok výroby 1972, kterému se pro jeho tvar říkalo také okurka nebo vajíčko", upřesňuje Lenka Mrázová, koordinátorka festivalu.

Celá aktivita je podpořena Fondem pro bilaterární spolupráci v rámci EHP a Norských fondů, z Česko-německého fondu budoucnosti a dále ji finančně podpořili Liberecký kraj, Město Ralsko, Město Mnichovo Hradiště, Město Mimoň a firma KV Final.

Informace pro média:

Projekt pracuje se dvěma uměleckými směry, které jsou si velmi blízké nazývanými land art a site specifik art.

Land art je ekologicky laděný umělecký směr, který nezatěžuje přírodu, ale naopak vede k návratu k přírodním materiálům. Land art je pro nás také způsob, jak se navrátit ke kořenům kraje, k přírodě a k historii místa. 

Site specifik art je umění zasazené do kontextu určitého prostoru - do konkrétního místa. Atmosféra místa - genius loci a jeho příběh jsou základním zdrojem inspirace pro vznik uměleckého díla. Cílem projektů site specifik art je oživení nevyužívaných míst a poukázání na nejrůznější polozapomenuté historické, kulturně-umělecké a často i politické souvislosti. V rámci projektů site specifik art se klade důraz na intermedialitu, která se projevuje zejména jako volné propojování divadla, hudby, výtvarného umění, popř. dalších uměleckých prostředků. Přednostně jde tedy o to vzbudit v lidech zájem o místo, kde žijí a které přehlížejí.

www.festival-ralsko.com

 Image


Vytvořeno 17.5.2019 13:41:59 - aktualizováno 17.5.2019 14:20:20 | přečteno 870x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load