Dobrovolnictví

Chcete pomoci přírodě a nevíte jak? Potkali jste při výletě skupinu dobrovolníků, kteří s pytlem v ruce zbavovali přírodu odpadků či vysazovali stromky? Rádi byste se připojili?

Organizace zabývající se ochranou přírody pravidelně přicházejí s nabídkou akcí, do kterých se můžete zapojit a pomoci tak vlastními silami ke zlepšení životního prostředí. Akce jsou zaměřeny nejen na úklid chráněných území, různých významných lokalit či obce, ve které žijeme. Pomáhat je možné například i s pracemi v lesních školkách, kde se pěstují sazenice původních a často ohrožených druhů dřevin pro jejich výsadbu do Jizerských hor. Pomoct ale můžete i při akci střediska ekologické výchovy či na farmě ekocentra, která je využívána k výukovým účelům.

Cílem všech akcí je dát lidem možnost pomoci přírodě vlastníma rukama, něco zajímavého se dozvědět, ale také se pobavit a strávit příjemné chvíle.

Dobrovolnictvím se v Libereckém kraji zabývají hlavně neziskové organizace, které obhospodařují lesním školky s původními druhy jizerskohorských dřevin.

Víkendové programy pro dobrovolníky nabízí hlavně obecně prospěšná společnost Suchopýr www.suchopyr.cz z Oldřichova v Hájích a liberecký Čmelák - Společnost přátel přírody www.cmelak.cz . Více o programech pro dobrovolníky naleznete na jejich internetových stránkách.

Vaši pomoc, ale také určitě rádi uvítají střediska ekologické výchovy. STŘEVLIK (Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje) www.strevlik.cz připravuje v Oldřichově v Hájích velké akce pro veřejnost (Den Země, Den stromů, Žabí festival) a má spoustu práce s farmou domácích zvířat (ovce, kozy, prase, huculští koně). Rádi vás uvidí i v liberecké Divizně www.zooliberec.cz/divizna , která pracuje při Zoo Liberec, či ve Čmeláku www.cmelak.cz .

Údržbou chráněných území, naučných stezek a spoustou jiných věcí se zabývá Jizersko-ještědský horský spolek www.horskyspolek.cz .

Zajímavou možnost pro dobrovolníky určitě nabízí Zoologická zahrada Liberec www.zooliberec.cz .
Zájemce nemusí projít žádným odborným testem ze zoologie, ale musí být ochotný pomáhat, učit se novým věcem a pravidelně docházet do zoo. Náplň dobrovolníka v zoologické zahradě je založena na principech prospěšnosti a dobrém pocitu z užitečné a smysluplné práce. Je určena příznivcům liberecké zoo od 15 let.
Hlavní náplní dobrovolnické práce v zoo jsou průvodcovství, komentovaná krmení, asistence při akcích zoo a zajišťování provozu informačního centra, hlavně po dobu školních prázdnin. Vybraní dobrovolníci absolvují týdenní odpolední školení v zákulisí zoo. Omezením není vysoký věk ani handicap.
Další informace o dobrovolnické pomoci v nejstarší zoo v republice včetně dotazníku dobrovolníka naleznete na http://www.zooliberec.cz/dobrovolnici/_zoologicka-zahrada-liberec-hleda-dobrovolniky/ .

Přejeme mnoho zajímavých zkušeností a příjemných zážitků při pomoci přírodě.

V kalendáři akcí můžete nalézt nabídku nejbližších akcí, které jsou pro dobrovolníky připravovány.

Vytvořeno 23.4.2007 8:59:22 | přečteno 12049x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load