Základní myšlenkou je aktivní využití opuštěných ploch uprostřed města ke společnému pěstování zeleniny a jiných plodin, a tím také posílení mezilidských vztahů a sousedské soudržnosti. Pro lidi žijící ve městě bez vlastní zahrádky představuje komunitní pěstování jednu z příležitostí, jak získat vlastní produkty, přiblížit se k přírodě a k hodnotám předků.
Komunitní zahrady byly zakládány ve městech západní Evropy a Velké Británie již kolem roku 1820. Byly určeny lidem, kteří kvůli industrializaci přišli o práci a hledali jiné způsoby, jak uživit svou rodinu. Dnes zažívají komunitní zahrady velký návrat. Stávají se součástí společenského života a demonstrací životní filozofie. Populární jsou hlavně ve Spojených státech, Británii, Austrálii a Španělsku. Pěstuje se mezi obytnými bloky, na okrajích parků, na balkonech nebo na střechách domů.
Komunitní zahrady v České republice vznikají jako aktivita neziskových organizací nebo si je zakládají lidé z vlastního přesvědčení a nadšení. Mohou být součástí parků (pěstují se většinou okrasné rostliny) nebo vznikají na nevyužívaných volných parcelách, které jsou většinou majetkem města. Výjimečně poskytne pozemek k užití soukromník. V České republice se většinou vyskytují dva modely komunitních zahrad – společné pěstování plodin na pozemku a pronájem záhonku či pytle pro individuální pěstování.
ZAHRADA Liberec - nachází se v samém srdci Liberce na Lazebnickém Vrchu (prudká ulička, která spojuje ulici Pražskou s Papírovým náměstím)
ZAzemí Turnov - nachází přímo v Turnově, na okraji části Šetřilovsko. Lze přijít z ulice Lidická, na kterou navazuje polní cesta vedoucí přímo k zahrádce nebo lze jít od lesa – touto cestou lze přijít bez bloudění v uličkách (směrem od centra po hlavní ulici, která změní jméno ze Žižkova na Alej legií, pak kolem posledního domku, odbočit doprava na lesní cestu směrem na louku a zahrada je po pravé straně)
Mapa komunitních zahrad a kompostáren v ČR