Na ovoce

na ovoce

Kam na ovoce zdarma? Poradí online mapa veřejných ovocných stromů.

Jedná se o komunitní platformu pro lidi, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství ve svém okolí v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů a bylinek.

Snahou iniciativy "Na ovoce" je přivést do všeobecného povědomí opomíjený význam ovocných stromů, keřů a bylinek a upozornit na jejich hodnotu pro současného člověka. Současně jde o zachování ovocných stromů jako trvalé součásti naší kulturní krajiny a biodiverzity.

Ovocné stromy a sady kdysi tvořily nezastupitelné díly pestré mozaiky naší krajiny. Dnes postupně stárnou, zarůstají, chřadnou a usychají. Ztrácí se odrůdová pestrost a genové bohatství. Zatímco se do českých supermarketů vozí ovoce z okolních zemí i přes půlku světa, české sady leží ladem, ovoce v nich nikdo nečeše. 

Ovocné stromy a sady v krajině jsou součást dědictví a bohatství, které jsme zdědili po předchozích generacích, které je žádoucí vhodnou péčí zachovat. Moderní technologie a komunikační prostředky mohou pomoci k tomu, abychom opětovně zažehl zájem o ovocné stromy a sady v krajině. 

On-line mapa volně rostoucích stromů, keřů a bylinek, kde lidé mohou sdílet informace o plodech, které lze sklízet ve volné krajně. Existuje také ve formě mobilní aplikace s názvem "Na ovoce", kterou si lze stáhnout do mobilního telefonu a pracovat s ní přímo v terénu.

Více na https://na-ovoce.cz

Vytvořeno 4.4.2017 14:38:15 | přečteno 1951x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load