Svobodná hra

Svobodná hra

Svobodnou hrou se děti učí to, co právě potřebují.

 

Inspirativní blog Justiny Danišové nabízí zkušenosti maminky čtyř dětí, která uvolnila dětem čas a prostor pro svobodnou hru. Sdílí zde své zkušenosti a fotografie zachycující úžasné dětství svých potomků. Každý týden přináší jednu výzvu pro ostatní rodiče.

Jak na to?

  • Občas se jen dívejte - Pozorujte děti při hře, kterou si samy vymyslí. Pozorovatel vidí víc, než spoluhráč a mnohem víc než režisér.
  • Zdánlivě nic nedělejte - Nemějte jasný cíl. Nechte ho tentokrát na dětech.  Volný čas, být spolu, sdílení zážitků, vyprávění příběhů jsou nejlepší startéry volné hry. Nuda je učitel tvořivosti.
  • Choďte hodně ven - Tam venku je k svobodné hře blíž. Příroda je nejlepší herna. Žádné složité hračky. Tráva, stromy, kameny, klacky, hlína. Prostor, vítr, vůně, čas. Vše, co je potřeba ke skutečné hře. Ukažte dětem, že nezáleží na počasí, že se i vy cítíte venku příjemně. Uvolněně. Ze začátku stačí jen na chvíli. Později přibalte svačinu, deku, oblečení a zůstaňte tam venku déle. Dětem se nebude chtít domů. Nové prostředí vždy rozdmýchá fantazii k novým hrám, objevům, učení.
  • Pracujte s dětmi - Opravdová práce otevírá možnosti svobodné hry. Nechte děti zažít pocit, že skutečně pomáhají. Že jsou důležité. Že jsou partneři. Nevadí, že po chvilce odběhnou. Příště nebo při jiné práci vydrží déle. Ať zažijí, že práce dává radost. Dejte jim možnost, ne povinnost. Ukažte jim, jak bezpečně používat skutečné nástroje a nářadí. Vyrostou nejen jejich ruce a hlava, ale i jejich sebejistota a zodpovědnost. Zodpovědnost za sebe, druhé i věci.
  • Připravte prostředí - Bojíte se, aby se děti nezranily nebo aby něco vzácného nerozbily? Dejte to pryč. Chraňte své nervy i věci. Připravte dětem prostředí, kde si mohou svobodně hrát. Nejlépe venku. Kus zahrady, trávníku, pár prken, starých hrnců, nádoby na vodu. O ostatní si řeknou děti samy. Nezařizujte do detailů. Děti jsou živly a rády si vše udělají po svém. Nebojte se bláta, písku, deště, mrazu. Nadšené děti vydrží téměř vše.
  • Doma vyzkoušejte na čas uklidit všechny složité připravené hračky. A vyměňte je za odřezky dřívek. Můžete je s dětmi opilovat společně. Kousky látek. Pár postaviček. Papírové krabice, nůžky, lepidla, pastelky. A pak se jen dívejte. Kolik her, příběhů, rolí a dobrodružství děti vymyslí a zažijí. Čím jednodušší a méně hraček, tím větší a volnější je prostor pro svobodnou hru plnou fantazie.

www.svobodnahra.cz


Vytvořeno 17.5.2017 9:18:15 | přečteno 2335x | tereza.pokorna
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load