ZERO WASTE

Koncept života bez odpadu je vizí - cílem, který pro většinu z nás nelze realizovat jednoduše a hned. Nicméně třídění a recyklace odpadů se ukazuje jako nedostatečné řešení současných problémů (o spalování či ukládání na skládku ani nemluvě). Čím dál více se ukazuje, že je třeba minimalizovat množství odpadů, které vytváříme. Každý podle svých možností, které však lze postupně posouvat dál. 

Světovou průkopnicí zero-waste je Bea Johnson z USA, která touto myšlenkou žije společně se svou čtyřčlennou rodinou. Je důkazem toho, že je to možné - žije v domě s manželem, dvěma dětmi a psem... a za rok společně vyprodukují pouze tolik odpadu, kolik se vejde do zavařovací sklenice.

Jejím motem je "Méně mít a více žít."

Své zkušenosti s životem bez odpadu popisuje na blogu Zero Waste Home. Vydala stejnojmennou knihu, která byla v roce 2016 přeložena do češtiny a vydaná jako Domácnost bez odpadu s podtitulem "Průvodce tím, jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu".

Pro život bez odpadu platí jedno základní a stěžejní pravidlo: „Nepřinášet si domů nic, co by později skončilo v odpadkovém koši.“

beazero waste

V České republice koncept nulového odpadu propagují tři studentky environmentálních studií, žurnalistiky a pedagogiky - Helča, Jana a Míša. Společně píšou blog Czech Zero Waste a organizují v ČR kampaň Zero Waste Week, která neunikla ani pozornosti médií. V roce 2016 proběhl v ČR testovací ročník "5 dnů bez odpadu", v rámci kterého vznikl manuál JAK NA ŽIVOT BEZ ODPADU

Jak žít život bez odpadů?

Pro mnoho lidí je představa bezobalového stylu života obtížná, nepředstavitelná a extrémní. Zcela určitě, tedy pokud by měl být přechod na zero waste ze dne na den. Nic nejde uspěchat... Snížení odpadu může být jednoduché, představitelné a zcela neextrémní. Zde je pět snadných tipů, jež zvládne i obyčejný smrtelník, který se nechce ve svém životě příliš omezovat.

1. Vyměňte balené nápoje za vlastní láhev a vodu z kohoutku

tumblr inline o1vrguYDSl1tfdu87 500Mnohé testy prokázaly, že máme v České republice velmi kvalitní vodu – dokonce jednu z nejkvalitnějších ve světě. Rozdíly v kvalitě se mezi balenou a kohoutkovou neprokázaly (výjimku tvoří vody kojenecké, pramenité a minerální ze speciálních zdrojů ). Proč si tedy lidé balené vody kupují? Může za to většinou reklama a placebo efekt, že balená voda chutná lépe než ta kohoutková. A jak vyřešit přenos vody do školy, práce a na výlety? Dnes existuje nepřeberné množství ekologických a ještě k tomu krásně vypadajících lahví na vodu.

2. Nakupujte do vlastních tašek

tumblr inline o1vrhjEBRR1tfdu87 500Ročně se ve světě vyprodukuje až bilion jednorázových nákupních tašek, v Evropě 100 miliard, a v Česku je to ročně až tři miliardy. Většina těchto tašek skončí po jednom použití v koši a jejich rozložení trvá stovky až tisíce let – což je v měřítku našeho života nepředstavitelné. Plátěná taška je skvělou alternativou – navíc i lépe vypadající, aneb nosíte raději barvami hýřící igelitku s logem a sloganem supermarketu nebo plátěnku s pěkným obrázkem, myšlenkou reprezentující vaši životní filosofii, názvem destinací, které jste navštívili, nebo třeba logem vaší univerzity?Sáčky na drobnější potraviny si můžete ušít doma třeba ze starého povlečení nebo koupit (seženete je dnes ve většině obchodů se zdravou výživou nebo zde) A nezapomeňte ani na klasické síťovky, které slaví velký comeback!

3. Odmítejte reklamní letáky

Tak tady jen velmi stručně. V dnešní elektronické době je snad úplně zbytečné odebírat letáky a zbytečně tisknout některé vstupenky a lístky na dopravu (to zvládnou i ne-smartphony!), no ne?  

4. Myslete bezobalově při každodenní hygieně

tumblr inline o1vri7JABb1tfdu87 500Výrobky, které používáme ke každodenní hygieně zatěžují životní prostředí nejenom počtem obalů, jež jejich používáním vznikají, ale i látkami v nich obsaženými. Nákupem skutečné přírodní kosmetiky, nebo její výrobou, se můžete těmto látkám, a v mnoha případech i zbytečnému obalu, vyhnout. Kvalitní kartáček, ten se dá dnes pořídit zcela rozložitelný, například z bambusu. K holení, místo jednorázových a drahých holítek, které ani nemají další recyklační využití, můžete použít elektrický holící strojek, břitvu, pinzetu, trvalé laserové odstranění chloupků. Holící gel nahradí obyčejné mýdlo, které pění.

5. Připravujte si čaj a kávu doma

tumblr inline o1vrilWGse1tfdu87 500Vůně čerstvé kávy po ránu, chuť dobrého japonského čaje po návratu ze školy nebo z práce… kdo by odolal? Většina lidí miluje minimálně jedno ze zmíněných. Jak ale nahradit pytlíkové čaje a kávové filtry a to-go kelímky? Místo porcovaného čaje si můžete v kdejaké čajovně, či specializované prodejně s čaji nakoupit sypané čaje do vlastních nádob nebo plátěných pytlíků a k jejich přípravě použít sítko nebo přímo čajovou konvičku. S nákupem kávy je to podobné jako s čaji, většinu seženete namletou ve specializovaných obchodech nebo kavárnách. K jejich přípravě můžete použít jednoduchý francouzský presovač, džezvu, mokka kávovar, vakuový nebo klasický vícefunkční kávovar. Pokud však nedáte dopustit na kávu připravenou ve vašem oblíbeném podniku, můžete přijít se svou lahví a poprosit obsluhu, aby vám naplnili ji a ne jednorázový kelímek. Výběr termosek a designových hrníčku na coffee-to-go je takový, že je až problém si vybrat.


Více na www.czechzerowaste.cz

 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load