Zvíře v nouzi

Při procházkách přírodou nebo třeba hned za vlastním domem můžeme narazit na volně žijící zvíře, které potřebuje lidskou pomoc. Co s ním? Na koho se obrátit? Právě pro tyto účely je Česká republika pokryta Národní sítí záchranných stanic pro handicapované živočichy z volné přírody. 

V Libereckém kraji zajišťující komplexní péči 3 záchranné stanice:

Archa - Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec - tel. 728 040 610
(Liberec, Jablonec n.N., Frýdlant)

(Hořice, Jilemnice, Nová Paka, Semily, Tanvald, Turnov, Železný Brod)  

Záchranná stanice FALCO Dolní Týnec - tel. 606 280 121
(Bílina, Česká Lípa, Děčín, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Nový Bor, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf, Žatec)

.Všechna jsou vybavena pro příjem širokého spektra pacientů - zraněných či nemocných ptáků a savců, opuštěných mláďat i uniknuvších exotických mazlíčků. Nalezené zvíře je možné do stanice po předchozí dohodě dopravit, většinou však odchyt a převoz zajišťují samotní pracovníci. Většina záchranných stanic je k zastižení každodenně od 8:00 – 20:00.

Zásady pomoci

  • Neodebíráme z přírody mláďata zajíců, srnčí, jelení, dančí a mufloní zvěře, pokud nejsou prokazatelně osiřelá, zraněná nebo uvízlá.
  • Ochočená, uměle odchovaná mláďata nepatří do přírody, protože obvykle ztrácejí přirozenou plachost, a jsou zabita predátorem nebo myslivcem jako podezřelá z nakažení vzteklinou.
  • Ježky můžeme brát z přírody nejdříve koncem října. Nutná hmotnost pro přežití zimy je 650–700 g v půli listopadu.
  • Dospělí zranění savci patří do rukou odborníkům, protože hrozí poranění zachránce, či jeho nakažení vzteklinou.
  • Chraňte své zdraví – pokud nevidíte zjevné poranění, může se jednat o onemocnění zvířete. Zda nejde o chorobu přenosnou i na člověka pozná pouze odborník (veterinář)!
  • Dodržujte hygienu

Je nutné připomenout, že velká část zvířat se do záchranné stanice dostane zcela zbytečně. Omezené kapacity zařízení pak nejsou využity těmi zvířaty, která to opravdu potřebují. Platí to hlavně u mláďat. Velmi často přijímáme mláďata, která lidé odeberou z přírody v domnění, že jsou opuštěná. Matka je však ponechává na místě a přichází několikrát za den nakrmit. V případě nálezu neporaněného mláděte by se měl člověk rychle vzdálit a mláděte se hlavně nedotýkat,“ vysvětluje Hancvenclová.

Mapu záchranných stanic a více informací lze nalézt na www.zvirevnouzi.cz

 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load