Den stromů - 20. říjen

Nápad slavit Den stromů vznikl už v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Tamější krajina byla přibližně před 150 lety popisována jako krajina "bez stromů". Až jeden z prvních osadníků v této oblasti - J. Sterling Morton začal v okolí svého domu pěstovat různé druhy stromů, keřů a květin.

Povoláním však nebyl zahradník, ale novinář a vydavatel prvních novin v tomto americkém státě. A právě noviny využil k tomu, aby vyzval své spoluobčany k následování jeho příkladu - k pěstování stromů. Vysvětlil jim, že stromy zastavují větrnou erozi půdy a poskytují stín před pálícím sluncem. Svým nadšením dokázal strhnout velké množství lidí a zrodil se tak "The Arbor Day" - Den stromů, který připadl na 10. dubna 1872. V tento den bylo oficiálně vysázeno přes milion stromů a o dva roky později byl nebraským guvernérem R. W. Furnasem vyhlášen první oficiální Den stromů, který připadl na 22. dubna - na den narozenin J. S. Mortona.
Myšlenka se postupně šířila i na další kontinenty. Jen datum oslav se liší podle klimatických podmínek a podle toho, kdy je možné stromy vysazovat. Podle CALM, australského oddělení ochrany přírody a péče o krajinu, se Den stromů slaví ve více než 50 zemích světa.

Níže najdete termíny oslav v některých z nich:

 • Brazílie, Sao Paulo
  Den stromů se slaví 7. června od roku 1902, kdy byla poprvé slavena Festa das 'Arvores
 • Čína
  Den stromů se slaví v březnu, přesné datum se mění
 • Německo
  Den stromů, Tag des Baumes, se slaví 25. dubna., oslavy propaguje zejména Kuratorium Baum des Jahres, které také organizuje anketu Strom roku
 • Izrael
  slaví Tu Bishvat nebo Tu B'Shevat, Nový rok stromů, 15. Den měsíce Shevat (většinou leden) podle hebrejského kalendáře
 • Japonsko
  slaví Ozelěňovací den, midori noni, nebo Ozeleňovací víkend, většinou na konci dubna
 • Země bývalé Jugoslávie
  slaví Den stromů na jaře a zalesňovací týden na podzim
 • Korea
  slaví Týden lásky ke stromům na začátku dubna
 • Mexiko
  slaví Dia del Arbol, Den stromů v červenci
 • Nový Zéland
  slaví Den stromů 5. července, na Světový den životního prostředí
 • Portoriko
  slaví Den stromů poslední pátek v září
 • Spojené státy americké
  slaví Národní den stromů poslední pátek v dubnu, jednotlivé státy unie slaví podle nejpříhodnějších podmínek k sázení
 • Velká Británie
  slaví Národní týden stromů na začátku 'sázecí' sezóny v listopadu, oslavy organizuje the Tree Council; ve Velké Británii se také slaví National Tree Dressing Day první týden v prosinci, ten organizuje ekologická nadace Common Ground Trees

Historie Dne stromů v ČR

Do Čech myšlenku přinesl "Svaz spolků okrašlovacích" a poprvé se zde Den stromů masově slavil počátkem dubna roku 1906, a to např. v Líbeznících, Roudnici, Liboci a Podolí u Prahy, Dobříši, Kouřimi, Sedlčanech, Spáleném Poříčí, Příbrami, Sedlici u Blatné, Bojanově, Hořicích, Plzni, České Třebové, Krčíně, Říčanech, Čekanicích u Blatné, Kyšperku, Napajedlech a Pršticích u Brna, Klatovech a Nesvačilech u Rožmitálu.
Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem byla znovu obnovena až v roce 2000. A jak se zdá podle narůstajícího zájmu, historie Dne stromů ani po více než 150 letech zdaleka nekončí.
S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami.

Den stromů se nyní slaví 20. října nejen v České republice, ale i v Polsku a na Slovensku. Dvacátý říjen se tak stal Středoevropským Dnem stromů.  

Vytvořeno 16.10.2012 13:13:22 | přečteno 5523x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load