Na 11. prosince připadá mezinárodní den hor. Patří k relativně mladým svátkům, protože jej jako významný den vyhlásilo OSN teprve v roce 2003. Smyslem tohoto dne je podpora trvale udržitelného rozvoje hor a horských oblastí. I za cenu omezení turistiky. Svátek navazuje na Mezinárodní rok hor, který se konal od 11.12.2001 do 11.12.2002. Tento rok byl OSN vyhlášen z iniciativy organizace pro zemědělství a výživu.
Hory mají pro život na zemi zásadní význam. Ať už žijeme na úrovni hladiny moře nebo vysoko v kopcích, jsme s horami vždy spojeni a našich životů se dotýkají více, než si řada z nás dokáže představit. Hory poskytují většinu světové sladké vody, domov pro bohatou paletu rostlin i živočichů a také pro 10 % lidské populace. Přesto dochází ke značnému zhoršování přírodního prostředí a to nejen v důsledku změny klimatu, ale také díky těžbě nerostných surovin, ozbrojeným konfliktům, chudobě, hladu. V letošním roce 2014 je podtéma Mezinárodního dne hor "Zemědělství v horských oblastech". Naskýtá se tak příležitost ke zvýšení povědomí o rodinných farmách, které hospodaří v horských oblastech a které byly vzorem udržitelného rozvoje po celá staletí.
Mezinárodní horský den 2014 je příležitostí, jak upozornit na rodinné farmy v horských oblastech, které v současné době procházejí rychlou negativní transformaci v důsledku růstu počtu obyvatel, ekonomické globalizace, urbanizace a migrace lidí a mládeže do městských oblastí.
Symbol Mezinárodního dne hor se skládá ze tří rovnostranných trojúhelníků – hory, které pomyslně vyrůstají ze země. První hora má na vrcholu modrý diamant a znázorňuje ledovce a sněhovou pokrývku (životodárná voda), žluté kolo v prostřední hoře značí surovinové zdroje, které nám hory dávají a zelená základna třetí hory znamená zemědělskou produkci, kterou z podhůří získáváme.
Ve stejném datu se slaví mezinárodně také Světový den dětství a Mezinárodní den solidarity s ženami a dětmi Afriky. Ve Spojených státech amerických je běžné, že se den slaví i ve školách a dalších vzdělávacích institucích. V České republice nepatří tento svátek mezi ty, které provází bujaré oslavy. Velmi elegantně na něj upozorňuje Český spolek horských průvodců, který pro širokou veřejnost organizuje každoročně výstup na nejvyšší vrchol některého z českých pohoří (2012 – Sněžka, 2013 – Kralický sněžník).
„Tím nejcennějším, co nám hory dávají, jsou slzy dojetí, přes které se za nimi naposledy ohlížíme, když je opouštíme.“ Herbert Tichý – rakouský horolezec, geolog a novinář
Více informací nalezneme na webu: http://www.fao.org/forestry/internationalmountainday/78425/en/