Světový den oceánů - 8. červen

oceán

Tento svátek, vyhlášený na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru (1992), má lidem připomenout význam a životadárnou roli oceánů. Tématem Světového dne oceánů na roky 2013 a 2014 je téma: Společně máme sílu zachránit oceán!!

Tématem Světového dne oceánů roku 2012 bylo téma Mládež: příští vlna pro změnu. Budoucnost zachování oceánů je v jejich rukou!

Zdroje vody jsou omezené a na naší planetě nebudeme mít nikdy víc vody, než máme doposud. Ochrana oceánů tedy začíná ochranou zdrojů vody a zde může pomoci každý z nás.

Vliv člověka na život v mořích a oceánech je závažný a stále roste. Kvůli průmyslovému rybolovu velmi rychle mizí z oceánů některé druhy ryb. Například tresky jsou podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) natolik přeloveny, že pokud bude rybolov pokračovat dosavadním tempem, do 15 let tento ještě nedávno hojný druh ze světových moří zcela zmizí.

Ochrana moří se zatím zaměřuje hlavně na pobřežní ekosystémy a tropické korálové útesy, ale v poslední době vědci varují také před ničením hlubokomořských ekosystémů. Hluboké moře představuje 85 % plochy a 90 % objemu světového oceánu. V hlubokých mořích jsou dva typy ekosystémů - podmořské hory a chladnomilné korálové útesy. Nadměrný pobřežní rybolov vedl k velkému snížení počtu ryb a proto se rybáři přesunuli na hlubší vody a dnes jsou díky modernímu vybavení schopni lovit i ve velkých hloubkách. K tomu používají lov vlečnými sítěmi taženými po mořském dně, přičemž každým rokem zničí 15 milionů km2 mořského dna.

Od roku 2002 si díky pořadatelům tohoto dne, organizacím The Ocean Project a World Ocean Network, můžeme uvědomit, co všechno nám oceány poskytují – od kyslíku, který reguluje klima, přes jídlo a léčiva až k dech beroucí krásy podmořského světa.

Organizátoři doufají, že zvyšováním podvědomí o tom, co oceán nabízí, se jim podaří přesvědčit ostatní, aby začali chránit toto cenné prostředí. Zvláště v této době, kdy se potýkáme se změnou klimatu, plastovým odpadem, nadměrným rybolovem a ekologickými katastrofami, jako například ropné skvrny a další hrozby.

Kdekoliv na světě se nacházíte, máte spoustu možností, jak se zapojit. Můžete se společně se svými přáteli či kolegy pustit do vodního úklidu.

Oficiální stránky World Oceans Day
Vytvořeno 31.5.2012 10:12:59 | přečteno 3972x | zdarska
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load