2. exkurze do přehrady v Josefově Dole

V sobotu 5. srpna se pro velký zájem uskutečnila druhá exkurze do přehrady v Josefově Dole, kterou pořádala Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. V rámci kampaně „Přírodní zdroje - ; voda“ proběhnou v letošním roce ještě exkurze do dalších přehrad - ; 2. září Souš a v říjnu Bedřichov.

Přehrada Josefův Důl je největší a nejmladší přehradou Jizerských hor. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - 82 a do provozu byla uvedena v roce 1987. Jejím hlavním účelem je akumulace vody pro vodárenské účely pro oblast Liberecka v množství 502 l/s a částečná ochrana území před povodněmi. Maximální zatopená plocha je 138 ha a při potřebě akutního vypuštění by přehrada při tzv. „škodném průtoku“ vytékala téměř 7 dní! Při protržení by potom došlo k ohrožení bezmála 200 tisíc lidí a povodňová vlna by se výrazně projevila i ve vzdálené Mladé Boleslavi.

Přestože byl počet účastníků omezen počtem 35 lidí, kteří se předem přihlašovali telefonicky nebo mailem, dorazilo v deštivém a chladném počasí bezmála 90 zájemců! Jen díky velké vstřícnosti pracovníků Povodí Labe, s.p. se nakonec do štoly přehrady podívali všichni - muselo však dojít k rozdělení účastníků do dvou skupin.

Ještě jednou děkujeme pracovníkům Povodí Labe, s.p. za přednášku o josefodolské přehradě a za možnost nahlédnout do jejích útrob. Všem zájemcům dále nabízíme možnost přihlásit se na exkurzi na přehradu Souš, která se uskuteční 2. září. Více informací naleznete v kolonce „Akce“.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 7.8.2006 12:21:15 | přečteno 1490x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load