2. největší solární elektrárna v ČR

Kampaň „Alternativní energie“, koordinovaná Ekoporadnou Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s., pokračovala v sobotu 14. dubna další akcí. Tentokrát jsme se se zájemci o problematiku solární energie vypravili do Hrádku nad Nisou, kde se nalézá naše 2. největší sluneční elektrárna.

Na střeše základní školy T.G. Masaryka bylo v srpnu 2006 instalováno 300 fotovoltaických panelů, později se přidalo ještě dalších pět, aby měla elektrárna výkon 61 kWp (kilowattpeak = maximální výkon) a stala se tak největší v ČR. Prvenství jí vydrželo však jen krátce - byla předstižena elektrárnou v Bušanovicích na Prachaticku s téměř desetinásobným výkonem.

Elektrárna v Hrádku byla postavena za 13 miliónů Kč firmou Nelumbo, zadavatelem a provozovatelem je občanské sdružení Via Regia (bližší informace najdete na www.viaregia.cz). Elektrárna dodává energii do rozvodné sítě od října 2006. Cena 1 kWh je dotovaná (téměř „desetikorunou“). Díky tomu je možné rychleji splácet počáteční investici. Pro představu elektrárna při maximálním výkonu energeticky pokryje asi 12 rodinných domů. Elektrárna nepotřebuje žádnou obsluhu, proces je zcela automatický, jen občas je třeba vyčistit solární panely, aby se nesnižovala účinnost. Ta je zpravidla kolem 16 %. Pro maximální účinnost je možné panely natáčet (v závislosti na ročním období)

Fotovoltaická zařízení představují jednoduchý a elegantní způsob, jak sluneční paprsky přeměnit na elektřinu. Pracují na principu fotoelektrického jevu: částice světla - fotony - dopadají na článek svou energií z něho "vyráží" elektrony. Polovodičová struktura článku pak uspořádává pohyb elektronů na využitelný stejnosměrný elektrický proud.

Technologie slunečních elektráren má teoreticky neomezený růstový potenciál a vyspělé státy s ní do budoucna počítají. Celosvětový meziroční nárůst výroby solárních panelů se po roce 2000 pohybuje okolo 35 %. Celkový instalovaný výkon slunečních elektráren přesáhl na konci roku 2002 hranici 1,5 GW. I tak podíl fotovoltaiky na celkové produkci elektrické energie ve světě stále představuje pouze asi 0,01 %.

Zdroj: www.viaregia.cz

Po úvodní přednášce jsme se přesunuli k zařízení měnící získanou energii na střídavý proud, vylezli jsme na střechu k panelům a ti největší nadšenci se na závěr přesunuli do počítačové učebny ke grafům zaznamenávajících výkon elektrárny od doby zprovoznění. Děkujeme vedení školy T.G. Masaryka za umožnění této zajímavé exkurze.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 17.4.2007 8:15:13 | přečteno 6208x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load