„Přehrady Jizerských hor - ; 1. exkurze Josefův Důl“

V sobotu 24. června se uskutečnila první z cyklu exkurzí po přehradách Jizerských hor v Josefově Dole, kterou pořádala Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. V rámci kampaně „Přírodní zdroje - ; voda“ proběhnou v letošním a příštím roce exkurze do dalších přehrad - ; zejména Souš a Bedřichov.

Přehrada Josefův Důl je největší a nejmladší přehradou Jizerských hor. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - 82 a do provozu byla uvedena v roce 1987. Jejím hlavním účelem je akumulace vody pro vodárenské účely pro oblast Liberecka v množství 502 l/s a částečná ochrana území před povodněmi. Maximální zatopená plocha je 138 ha a při potřebě akutního vypuštění by přehrada při tzv. „škodném průtoku“ vytékala téměř 7 dní! Při protržení by potom došlo k ohrožení bezmála 200 tisíc lidí a povodňová vlna by se výrazně projevila i ve vzdálené Mladé Boleslavi.

Akce se zúčastnilo 36 přihlášených účastníků, kteří po 10. hodině vyslechli zajímavou přednášku hrázného a vydali se na dlouhý sestup vnitřkem hráze. Dostali jsme se až na dno, tj. 44 m pod korunu hráze, kde nás od vody dělila „jen“ 1,5 m silná betonová stěna! Teplota zde je celoročně 4 °C a když pan hrázný na chvíli zhasnul světla, aby nám ukázal „pravou jizerskou tmu“, byl to zážitek zejména pro děti! Dalším překvapením byly zaseknuté dveře na druhé straně 360 m dlouhé hráze, takže jsme měli možnost projít si celou štolu ještě jednou a vrátit se místem, kudy jsme se do útrob hráze dostali. Po návratu nikomu nevadilo, že venku panuje horký letní den. Osvěžení bylo vydatné, zážitky nezapomenutelné a někteří účastníci se již začali těšit na další exkurzi na přehradu Souš.

I díky pátečnímu článku v novinách se ještě na poslední chvíli přihlašovala řada zájemců. Kvůli omezené kapacitě exkurze museli být již odmítnuti, nicméně po dohodě s pracovníky Povodí Labe, s.p., kterým patří dík za realizaci akce, se exkurze do josefodolské přehrady uskuteční ještě jednou. Termín zatím není stanoven.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 26.6.2006 9:53:38 | přečteno 1644x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load