Brazíle - ; národní parky

Na čtvrteční podvečer 29. listopadu si pro zájemce o přírodu tropické Latinské Ameriky připravila Ekoporadna Orsej v Liberci zajímavou přednášku o Brazílii a jejích 3 národních parcích. Přednáška byla doplněna poutavou fotografickou prezentací cestovatele Jaroslava Šmahela, který pro nás již dříve připravil přednášky o Islandu a Venezuele.

Na tuto třetí cestovatelskou přednášku dorazil zatím největší počet účastníků - 24, takže jsme krásně zaplnili multimediální učebnu v ZŠ Barvířská. Putování po národních parcích Brazílie začalo v Riu na slavné Copacabaně, kam míří většina běžných turistů. Naše zaměření však bylo přírodní - hlavně botanické, neboť pan Šmahel pracoval mnoho let v Botanické zahradě v Liberci a do Brazílie se vypravil dvakrát v rámci služební cesty s panem Dr. Studničkou.
Prvním parkem byl NP Tijuca, který je s rozlohou 30 km2 jakýmsi ostrůvkem zeleně v moři megalopole Rio de Janeiro. Již zcela ztratil „zelené spojení“ s ostatní přírodou, ze všech stran je obklopen městem, proto dochází ke stálému snižování jeho pestrosti. Přesto je významnou zásobárnou vody pro Rio a oblíbeným výletním místem. Nejedná se o původní zeleň, ale o druhotně vysázený tropický les, který byl obnoven v 17. století po vykácení lesa původního. V současné době již nepoznáte rozdíl, tropická zeleň zcela pohltila žulové hory podobné nadmořskou výškou i našemu Ještědu.
Poté jsme se přesunuli do horského NP Serra dos Orgaos, který leží 150 km od NP Tijuca a který díky vyšší nadmořské výšce představuje chladnomilnější vegetaci tropického lesa.
Posledním parkem, který jsme navštívili, byl ten nejstarší - NP Itatiaia, jenž byl založen již v roce 1913 za účelem ochrany jediného ostrůvku brazilského „párama“ na hranici států Rio de Janeiro a Minas Gerais. Páramo je jakýsi „subalpinský“ stupěň vegetace běžný v Andách, který se vyskytuje v Brazílii jen zde díky vysoké nadmořské výšce přes 2 800 m n.m.

Děkujeme panu Jaroslavu Šmahelovi za poutavou přednášku a těšíme se na shledání na některé další.

Ing. David Kavan


ikona souboruPrezentace z přednášky Brazílie - národní parky

 
Vytvořeno 3.12.2007 8:37:09 | přečteno 1904x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load