Čedičové sloupy

Jeden z mnoha výletů za geologickými zajímavostmi si připravila ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory na 21.6. 2007 a uskutečnil se v okolí České Kamenice..

Hlavním tématem exkurze byl průnik třetihorních vyvřelin (čedič a znělec) skrz pískovce České křídové tabule. Přes rozhraní pískovce a vyvřelin vede trasa na úpatí Břidličného vrchu, Pustého zámku a v okolí Bratrských oltářů u Lísky. Mezi největší geologické zajímavosti trasy patří Přírodní památka Pustý zámek a Národní přírodní památka Zlatý vrch. Pro návštěvníky byla zajímavá zejména skutečnost, že oba geologické útvary byly obnaženy při lidské činnosti - při rozšiřování silnice a těžbě čediče. Vyplynula z toho zajímavá diskuse o krajinotvorném působení člověka. Vzhledem k dešti, který nás zastihl na Zlatém vrchu jsme upustili od výstupu na Studenec.
Na úpatí Břidličného vrchu byly na kmenech borovic spadlých při větrné smršti v lednu objeveny pobytové známky po kamzících - charakteristicky ohryzaná borka. Ze zajímavé fauny jsme potkali mloka skvrnitého.
Počasí se i přes varování meteorologů a jednu bouřku vcelku vydařilo a zpět do České Kamenice jsme dorazili suší.
Výlet Čedičové sloupy v okolí České Kamenice prováděl Martin Modrý. Akce se celkem zúčastnilo 8 osob, 7 z České republiky a 1 z Německa. Pro německé účastníky bylo zajištěno tlumočení výkladu. Všichni účastníci obdrželi odpovědní archy, které v průběhu výletu vyplňovali.

S. Čejpová
koordinátor Ekoporadny ORSEJ

 
Vytvořeno 27.6.2007 11:54:31 | přečteno 1678x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load