Elektrárna Rudolfov - ; přehrada Bedřichov

V sobotu 9. června zahájila Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. letošní sérii exkurzí po přehradách Jizerských hor. Téměř po roce se tak mohli zájemci o vodní díla v našich horách znovu podívat na přehradu v Bedřichově. Návštěvě přehrady předcházela ještě prohlídka vodní elektrárny v Rudolfově, kam jsme se vypravili vůbec poprvé.

Historická špičková vodní elektrárna v Rudolfově, která byla vyhlášena technickou památkou, nás zaujala kombinací stálé funkčnosti a průmyslového designu 20. let minulého století. Elektrárna je napájena dlouhým beztlakovým přívodním kanálem vedoucím od přehrady v Bedřichově, jehož část je využívána jako neznačená turistická stezka.

Uvnitř se skrývá dvojčitá Peltonova turbína od firmy Siemens-Schuckert z roku 1926 o výkonu 883 kW při hltnosti 650 litrů/s se spádem tlakového přívodního kanálu 173 metrů. Pod vyrovnávací nádrží jsou umístěny ještě dvě Francisovy turbíny o výkonu 50 kW. Celkový výkon je tedy téměř 1 MW. Elektrárna o víkendu není v provozu, přes týden však stále funguje.

Účastníci byli ohromeni čistotou a krásou starých strojů s množstvím technických detailů a nadšeně fotili. Nebylo proto jednoduché se včas přesunout ke 4 km vzdálené přehradě v Beřichově, kde nás již očekával pan hrázný. Ten nám představil nejvýše položenou přehradu v Jizerských horách (775 m n.m.), kterou postavilo v letech 1902-1905 Vodní družstvo pro regulaci toku a výstavbu údolních nádrží v Liberci na Černé Nise.

Nahlédli jsme do jedné z věžiček, prohlédli si malou turbínu v patě hráze, která dříve sloužila k výrobě elektřiny pro domek hrázného (dnes dodává energii do veřejné sítě) a položili mnoho otázek souvisejících s přehradou i s neobvyklou prací hrázného.

Mnozí zakončili naši dvojexkurzi na obědě na Nové Louce a završili tak příjemné slunečné dopoledne. Děkujeme pracovníkům Povodí Labe, s.p. (p. Brázdovi a p. Noswitzovi) za poutavý a zajímavý výklad a za uskutečnění těchto exkurzí.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 11.6.2007 12:36:48 | přečteno 6384x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load