Exkurze do spalovny Termizo

Ve čtvrtek 12. dubna jsme se vypravili na exkurzi do liberecké spalovny společnosti Termizo a.s. Spalovna komunálního odpadu je moderním zařízením na energetické využití odpadů. Výstavba byla zahájena v roce 1996 a zařízení je provozováno od roku 1999. Kapacita spalovny je v podstatě od počátku uvedení do provozu naplněna na 95 - 100%.

Spalovna byla v roce 2000 oceněna titulem Stavba roku za vytvoření objektu pro náročnou průmyslovou funkci při dodržení přísných podmínek ekologických a dopravních, na vysoké architektonické úrovni a s citem pro začlenění do organismu města.
Na začátku prohlídky se nás ujal pan ředitel ing. Pavel Bernát, který nás seznámil se základními údaji a pustil nám krátký instruktážní film o technologii spalovny. Poté jsme si prohlédli vlastní činnost spalovny. Přes velín - řídící centrum jsme se dostali do kabiny jeřábníka, kde jsme mohli sledovat, jak je odpad v bunkru neustále míchán a nakládán do násypky kotle. V případě potřeby je zde velkoobjemový odpad drcen hydraulickými nůžkami na drobnější strukturu. Podivovali jsme se, že přes velké množství odpadu nebylo v kabině téměř nic cítit. Bylo nám vysvětleno, že zápachu předcházejí odsávání vzduchu z bunkru a ten je využíván při spalování. Dozvěděli jsme se ještě mnoho zajímavého a po závěrečném diskutování v zasedací místnosti a velkém poděkování za ochotu a vstřícnost ze strany společnosti Termizo jsme spalovnu opustili.

Akci pořádala ekoporadna ORSEJ při MDC Maják v Tanvaldě a měla 39 účastníků.

Dana Hariková - koordinátor ekoporadny

 
Vytvořeno 16.4.2007 8:02:41 | přečteno 1887x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load